Israels forsvarshær (IDF) har idag bekræftet, at Muhammad Deif, der var leder af Hamas’ militære fløj, blev dræbt for nogle uger siden i israelsk luftangreb i Gaza, skriver Times of Israel.
Deif blev dræbt i et luftangreb mod en ejendom som tilhørte Rafa’a Salameh, der var Hamas’ kommandant i Khan Younis-brigaden blev dræbt, men der herskede længe usikkerhed om, hvad der var sket med Deif.
På baggrund af efterretninger kan IDF nu bekræfte, at Deif også blev dræbt ved luftangrebet.
Deif, der som nævnt stod i spidsen for Hamas‘ al-Qassam-brigader, var en af hovedarkitekterne bag 7. oktober-massakren mod Israel. Under massakren stormede flere tusinde terrorister ind over grænsen fra Hamas-kontrolleret Gaza, og gik til angreb mod forsvarsløse babyer, børn, kvinder, ældre, handicappede og mænd. Massakren, der er den værste begået mod jøder siden Holocaust, kostede over 1.200 liv, flere tusinde sårede, utallige massevoldtægter og mindst 250 blev kidnappet af bevæbnede terrorister til Gaza. Fangede terrorister har fortalt, at de blev lovet 70.000 kr. for hvert gidsel. Siden massakren er der kommet flere bestialske detaljer frem om nekrofili, en halshugget ung israelsk soldat, hvis afhugget hoved blev kidnappet og forsøgt solgt i Gaza. Utallige kvinder, piger, men også mænd og drenge blev udsat for bestialske voldtægter og seksuel terror og IDF har fundet flere myrdede gidsler i Gaza.
Efter massakren mod Israel, gemte 58-årige Muhammad Deif sig i Hamas’ underjordiske terrortunneler i Gaza. På et tidspunkt modtog Israel efterretninger om, at han befandt sig i Salameh’s ejendom, og Israel greb chancen for at slå hurtigt til. Israel havde 7 gange tidligere forsøgt at få ram på Deif.
Nu er de fleste Hamas-ledere blevet dræbt som en direkte konsekvens af 7. oktober-massakren.
I går blev Ismail Haniyeh, der både var Hamas’ politiske leder og deres internationale frontfigur dræbt i Iran
Yahya Sinwar, der er Hamas’ leder i Gaza og står øverst på Israels liste, er ikke fanget endnu.