I går blev fire israelske-arabere skudt og dræbt – en af de dræbte var en lokal borgmester kandidat i byen Abu Snan i Nord-Israel, skriver Times of Israel.
De seneste år har voldsbølgen hærget Israels arabiske samfund. Alene siden nytår har volden kostet mindst 156 livet.
Ifølge redningstjenesten Magen David Adom (MDA) blev de fire dræbte fundet døde på en mark. En af dem, Ghazi Sa’ab, var en lokal kandidat til borgmesterposten. Han havde tidligere været officer i Israels forsvarshær (IDF) og politiet. De seneste år havde han drevet en forretning i Abu Snan.
4 killed, including mayoral candidate Ghazi Sa’ab, amid spiraling gun violence in Arab community
— RuleOfLaw01 (@RuleOfLaw01) August 23, 2023
Sa’ab was a former IDF officer and Border Police officer, and in recent years operated a business in Abu Snan, Haaretz reported.https://t.co/08486hyo4s
Det er anden dag i træk, en lokal israelsk-arabisk politiker bliver dræbt, men politiet afviser, at drabene er politiske, og siger, at de er relateret til kriminalitet. Gårdsdagens skuddrab, er de dødeligste siden fem israelske-arabere skud-dræbt ved en bilvask for to måneder siden.
Lokale ledere i Israels drusiske minoritet, har i dag indledt en strejke i lokale institutioner som svar på drabene. De mener, at politiet og regeringen ikke gør nok for at opretholde sikkerheden i nord. I Abu Snan lever der både israelsk-arabiske muslimer, israelske drusere og israelske kristne.
Masseskyderiet skete blot få timer efter premierminister Benjamin Netanyahu igen havde opfordret til at involvere Israels interne sikkerhedstjeneste Shin Bet i kampen mod voldsbølgen. Shin Bets primære opgave er at bekæmpe terror, ikke kriminalitet.
Premierminister Netanyahu udtalte: – Vi vil udrydde organiseret kriminalitet i Israels arabiske samfund. Alle israelske borgere skal kunne leve i sikkerhed og ikke under truslen om indenlandsk terror.
Premierminister Netanyahu og sikkerhedsminister Itamar Ben-Gvir, ønsker begge at involvere Shin Bet i kampen mod voldsbølgen, men Shin Bet og arabiske ledere har været modvillige.
Som sagt har voldsbølgen i skrivende stund kostet 156 israelske-arabere livet siden nytår. Langt de fleste blev dræbt af skud. Sammenlignet med 202, hvor voldsbølgen havde kostet 68 livet i samme periode. De fleste drab skyldes konflikter mellem kriminelle organisationer og familiefejder, men drab på kvinder er også udbredt.
Israels præsident Isaac Herzog udtaler: – Det her er en nødsituation, der kræver beslutsomme handlinger fra statens side for at udrydde kriminaliteten og volden og forhindre yderligere tab af liv.

Undersøgelse viser stigende følelse af ‘delt skæbne’ hos israelske-arabere med deres israelsk-jødiske landsmænd
Nyt forum hjælper israelske-beduiner hårdt ramt af 7. oktober-massakren

Israelsk-arabiske Yahya: – Vi deler samme skæbne
Israelske-arabere har aldrig følt sig mere israelske
Israels beduiner blev hårdt ramt under 7. oktober-massakren

Mohammad Kabiya: – I hvilken apartheidstat kan en muslimsk beduin blive strategisk rådgiver for premierministeren?

5-årig israelsk-arabiske Atallah overlevede massakren: – Når jeg bliver stor, vil jeg være politimand ligesom min redningsmand

Israelsk-beduin reddede 30 personer fra Hamas-terroristerne
