Ukraines præsident Volodymyr Zelensky takkede søndag Israel for deres støtte i tv-transmitteret tale, premierminister Naftali Bennetts tur til Moskva for at møde den russiske præsident, Vladimir Putin blev ikke nævnt, skriver Times of Israel.
“Jeg er taknemmelig for Israel og deres støtte til Ukraine,” sagde Zelensky ifølge en oversættelse af Sky News. “Vi har brug for støtte fra alle lande, og vi talte om den støtte, vi har brug for nu, og hvordan vi vil samarbejde i fremtiden efter krigen.”
Zelensky tilføjede at han også har talt med USA’s præsident Joe Biden og Australiens premierminister Scott Morrison.
“Hver aften taler jeg med lederne af internationale organisationer i forskellige lande,” fortsatte præsidenten. “Samtalerne hjælper vores selvtillid.”

Hanna Ziadeh: – Timing af terrorbølge mod Israel ikke tilfældig
– Den fredsfjendske og voldsparate udvikling i den palæstinensiske kamp forklarer svindende støtte til palæstinenserne. Hylekoret af vestlige og danske propalæstinensiske venstrefløjsmenningsdannere og politikere nægter at indse degenerering af palæstinensernes sag, skriver Hanna Ziadeh.

Siden krigens udbrud i Ukraine er 8.238 jøder immigreret til Israel
– Vi forbereder os på flere tusind immigranter som er på vej, siger Israels Aliyah- og integrationsminister Pnina Tamano-Shata.

Israelsk felthospital er i gang i Ukraine
Israel har som det første land i verden etableret felthospital i Ukraine. 80 israelske læger og sygeplejersker er på plads i det krigshærget land.

13 sårede ukrainere fløjet til behandling i Israel
Flere syge Holocaust-overlevende er blevet reddet ud af krigshærget Ukraine i stor redningsaktion.

Over 1000 israelere tilbage i Ukraine
Mange kæmper med at flygte fra det krigshærget land.

Israel sender felthospital og læger til Ukraine
Som det eneste land sender Israel felthospital, læger, sygeplejersker og medicinsk personale til Ukraine. “Vi skal forhindre, at krigen bliver en medicinsk krise,” udtaler israelsk embedsmand.