Israelsk-arabiske Atallah Abu Madigam er en lille beduinsk dreng på 5 år. Den 7. oktober vågende han tidligt om morgen – han glædte sig til at tage med sin far Osama Abu Madigam, sin onkel og sine fire brødre til moshav Mivtahim i Syd-Israel, skriver Yediot Ahronot.
Atallah vidste ikke at hans dag ville slutte med det værste marreridt et lille barn kan blive udsat for. Siden Hamas-massakren i Israel den 7. oktober, er der kommet flere og flere oplysninger frem om hvad der skete da flere tusind terrorister stormede ind over grænsen fra Gaza og gik til angreb mod forsvarsløse babayer, børn, kvinder, gravide, ældre, syge og mænd.
Terroristerne gik til angreb mod alt og alle – alle var et legitimt mål uanset religion, etnicitet, køn eller alder. Siden massakren har flere israelske minoriteter fortalt, hvad de blev udsat for og hvordan de forsøgte at redde sig selv og andre israelske medborgere.
Under massakren var Atallah sammen med sine børdre og sin far i et drivhus. De fortalte terroristerne at de er arabere. Atallahs far sagde til terroristerne: – Vi er er arabere, vi er muslimer.
Terroristerne svarede: – I er mere jødiske end jøderne
Atallah så sin far blive myrdet.
Han forsøgte at løbe i sikkerhed med sine fire brødre, men terroristerne skød Atallah i brystet.
Israelsk politi fandt Atallah alvorlig såret mens han lå i sin onkels arme. Atallah fik livreddende førstehjælp og svævede mellem liv og død..
På hospitalet gav Atallah sin redningsmand – en israelsk politimand kram og kys.
Atallah sagde til sin helt: – Når jeg bliver stor, vil jeg være politimand ligesom dig.
Atallahs familie, der lever i den beduinske by Rahat har takket politiet for at redde ham.

Gaza Humanitarian Foundation har uddelt over 50 millioner måltider

Netanyahu rejser til Det Hvide Hus – USA vil have afsluttet krigen i Gaza

Vil du forstå Israels situation i Mellemøsten? Læs Politiken og vend deres konklusioner på hovedet

Hvad sker der med madkøerne i Gaza?

Svensk ekspert: – Danmark står over for en reel terrortrussel

Syv israelske soldater dræbt i Gaza

Planlægger at genoptage flytrafikken til Israel hurtigst muligt

Fem israelere blev dræbt lige før våbenhvilen trådte i kraft

IDF har reddet de jordiske rester af Ofra, Yonathan og Shay hjem fra Gaza

Hvorfor giver DR taletid til ekspert uden styr på fakta?

Anti-israelske NGO’er og tusindvis af demonstranter farvede København rød
