Beder FN-systemet stoppe diskriminering af ​​Israel

Danmark, Sverige og Norge har sammen med politikere fra hele verden underskrevet protest mod FN's absurde forskelsbehandling af Israel.
Danmarks tidligere forsvarsminister og nuværende EU-parlamentariker Søren Gade har underskrevet protest mod flere års diskriminering af Israel i FN-systemet sammen med 311 andre politikere fra hele verden - se listen. (Foto: Magnus Fröderberg, Wikimedia Commons)
Vis din støtte - klik her for at blive medlem af MIFF nu eller give en gave til informationsarbejdet. Du kan også sende SMS med kodeord MIFF til 1245 (200 kr).

312 politikere fra hele verden har underskrevet opfordring til EU’s medlemslande og andre demokratier om at stoppe den systematiske diskrimination af Israel i FN, skriver AJC & Transatlantic Institute.

Her er nogle eksempler på hvordan Israel udsættes for systematisk diskriminering af FN:

I 2020 vedtog FNs generalforsamling 17 resolutioner rettet mod Israel, mens de øvrige 192 medlemslande kun fik 6 resolutioner til sammen for krænkelser af menneskerettigheder. Israel er det eneste land som FN’s menneskerettighedsråd har et særskilt punkt på dagsorden om (punkt 7). Derimod har FN èt dagsordenspunkt (nr. 4) for menneskerettighedskrænkelser i alle andre lande.

På nuværende tidspunkt er 21% af FN’s Menneskerettighedsråd vedtaget resolutioner mod Israel. I september 2020 fordømte FN’s økonomiske og sociale råd alene Israel blandt nationerne for angiveligt at have krænket kvinders rettigheder.

I 2019 stemte Danmark sammen med lande som Iran og Saudi Arabien JA til at fordømme Israel for krænkelse af kvinders rettigheder – læs HER.

FN’s absurde fordømmelse af verdens eneste jødiske stat sker i en tid med stigende global antisemitisme. Derfor er FN’s urimelige behandling af Israel særlig farlig og må stoppe. Israel skal ligestilles og kritiseres på lige fod med ethvert andet land. Det er på tide at FN’s forhold til Israel normaliseres.

Som stærke tilhængere af en regelbaseret international orden frygter vi at FN’s dobbeltmoral mod Israel også vil skade FN selv. Ved at krænke FN’s egne formål og principper som forpligter FN til at “udvikle venlige forbindelser mellem nationer” og “princippet om suveræn ligestilling mellem alle sine medlemmer”, undergraver FN sin troværdighed og mister offentlig støtte. Derudover bruger FN unormalt meget tid på Israel og leder dermed både knappe ressourcer og opmærksomhed fra presserende internationale kriser. Som den tyske udenrigsminister Heiko Maas udtrykte det i 2019:

– Israel bliver fortsat fordømt, behandlet fordomsfuldt og marginaliseret af FN’s organer. Den er en smertefuld og utilfredsstillende situation – i særdeleshed fordi FN er kernen i den multilaterale og regelbaseret orden som er afgørende for international sikkerhed og fred, udtalte Tysklands udenrigsminister Heiko Maas.

Vi opfordrer derfor EU-medlemslande og alle andre demokratier til at:

  • Stemme imod det store antal anti-israelske resolutioner i FN’s generalforsamling og andre FN-organer. Når alle demokratiske medlemslande står sammen vil FN’s diskriminerende resolutioner beslutninger miste deres legitimitet.
  • Arbejde for at reformere FN’s Menneskerettighedsråd og afskaffe deres diskriminerende dagsordenspunkt 7 som udelukkende har til formål at censurere og stigmatisere Israel.
  • Arbejde på at stoppe diskriminerende FN-udvalg og programmer inden for FN-systemet med et specifikt mandat til at fremme en anti-israelsk dagsorden, som kun tjener til at underminere udsigterne for fred inden for rammerne af en forhandlet to-statsløsning.

    Som afdøde FN’s generalsekretær Kofi Annan sagde, både Israel og FN rejste “sig fra asken af ​​Holocaust.” Det transatlantiske fællesskab af demokratier har således en hellig pligt til at sikre, at FN-systemet ikke længere misbruges til systematisk ødelæggelse af den jødiske stat og dermed også skade FN selv og FN’s universelle værdier.

Her er de 312 underskrivere, inkl. Søren Gade, Vice Chair, European Parliament’s Fisheries Committee, Renew Europe, Denmark (nr. 99). Se også norsk og svensk protest mod FN’s behandling af Israel:

  1. Lukas Mandl, Vice Chair, European Parliament’s Security and Defence Subcommittee, EPP, Austria (Co-Initiator)
  2. Anna-Michelle Asimakopoulou, Vice Chair, European Parliament’s International Trade Committee, EPP, Greece (Co-Initiator)
  3. Petras Auštrevičius, Chair, European Parliament’s Delegation for Relations with Afghanistan, Renew Europe, Lithuania (Co-Initiator)
  4. Carmen Avram, Member, Delegation for Relations with Israel of the European Parliament, S&D, Romania (Co-Initiator)
  5. Dietmar Köster, Member, Foreign Affairs of the European Parliament, S&D, Germany (Co-Initiator)
  6. Alexandr Vondra, Member, Security and Defence Subcommittee of the European Parliament, ECR, Czech Republic (Co-Initiator)
  7. Ondrej Benesik, Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s European Affairs Committee, Deputy Chair, Christian and Democratic Union – Czechoslovak People’s Party, Czech Republic (Co-Initiator)
  8. Martin Engelberg, Vice Chair, National Council’s European Union Affairs Standing Subcommittee, ÖVP, Austria (Co-Initiator)
  9. Michał Kamiński, Deputy Speaker, Senate of Poland, Member of the Foreign Affairs and EU Committee, Union of European Democrats, Poland (Co-Initiator)
  10. Paweł Zalewski, Deputy Chair, Sejm’s Foreign Affairs Committee, Civic Platform, Poland (Co-Initiator)
  11. Emanuelis Zingeris, Chair, Transatlantic Relations and Democratic Development Subcommittee of the Parliament of Lithuania, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats, Lithuania (Co-Initiator)
  12. Dr. Michael von Abercron, Member, Food and Agriculture Committee of the German Bundestag, CDU/CSU, Germany
  13. Patriciu-Andrei Achimaș-Cadariu, Secretary, Health and Family Committee of the Chamber of Deputies, PSD, Romania
  14. Lars Adaktusson, Member, Foreign Affairs Committee of the Swedish Parliament, KD, Sweden
  15. Ivan Adamec, Vice Chair, Economic Affairs Committee of the Chamber of Deputies, Vice Chair, ODS Parliamentary Group, Czech Republic
  16. Florin-Alexandru Alexe, Vice Chair, PNL Parliamentary Group, Secretary, Romanian Communities Abroad Committee of the Chamber of Deputies, National Liberal Party, Romania
  17. Georgios Amyras, Deputy Minister of Environment and Energy, New Democracy, Greece
  18. Ben-Oni Ardelean, Vice Chair, Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies, Vice Chair, PNL Party, Romania
  19. Baroness Rosalind Miriam Altmann CBE, Member, House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  20. Lord Ian Austin of Dudley, Member, House of Lords, Non-affiliated, United Kingdom
  21. Xenofon Baraliakos, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  22. Antonio Barboni, Member, Senate of the Republic, Forza Italia, Italy
  23. Matthias Bartke, Chair, Labour and Social Affairs Committee of the Bundestag, SPD, Germany
  24. Jan Bartošek, Chair, KDU-ČSL Party Parliamentary Group, Czech Republic
  25. Giuseppe Basini, Member, Chamber of Deputies, Lega Norde, Italy
  26. Jan Bauer, Vice Chair, Social Policy Committee of the Chamber of Deputies, Vice Chair, ODS Parliamentary Group, Czech Republic
  27. José Ramón Bauzà Díaz, Member of the European Parliament, Renew Europe, Spain
  28. Martin Baxa, Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s Culture Subcommittee, Civic Democratic Party, Czech Republic
  29. Petra Bayr, Secretary, National Council’s Foreign Policy Committee, SPÖ, Austria
  30. Lord Jeremy Beecham, Member, House of Lords, Labour, United Kingdom
  31. Nicola Beer, Vice President, European Parliament, Renew Europe, Germany
  32. Maik Beermann, CDU/CSU Spokesperson, Digital Agenda Committee of the Bundestag, CDU, Germany
  33. Petr Beitl, Vice Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s Foreign Affairs Committee, Civic Democratic Party, Czech Republic
  34. Judith Bellaïche, Co-President, Startups and Entrepreneurship Parliamentary Group, National Council, Green Liberal Party, Switzerland
  35. Veronika Bellmann, Member of the Bundestag, CDU, Germany
  36. Pavel Bělobrádek, Chair, Parliament of the Czech Republic’s Standing Commission for Control of the Activities of the Security Information Service, Christian and Democratic Union – Czechoslovak People’s Party, Czech Republic
  37. Marek Benda, Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s Constitutional and Legal Committee, Civic Democratic Party, Czech Republic
  38. Stefan-Heinrich Berger, Member of the European Parliament, EPP, Germany
  39. Alexander Bernhuber, Member, European Parliament, EPP, Austria
  40. Massimo Berutti, Member, Senate of the Republic, Identity and Action, Italy
  41. James Bezan, Vice Chair, House of Commons’ National Defence Standing Committee, Conservative Party, Canada
  42. Inbar Bezek, Chair, Knesset’s Caucus for the Development of the Galilee, Yesh Atid, Israel
  43. Gus Bilirakis, Ranking Member, U.S. House of Representatives’ Consumer Protection and Commerce Subcommittee, Republican Party, U.S.
  44. Paola Binetti, Member, Senate of the Republic, Forza Italia, Italy
  45. Bob Blackman, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  46. Steven Blaney, Vice Chair, Official Languages Standing Committee of the House of Commons, Conservative Party, Canada
  47. Pavel Blazek, Chair, Justice System and Court Administration Subcommittee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  48. Lord Blencathra, Chair, Delegated Powers and Regulatory Reform Committee of the House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  49. Andrea Bocskor, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  50. Sandra Boëlle, Member, National Assembly’s Foreign Affairs Committee, Les Républicains, France
  51. Konstantinos Bogdanos, Member, Greek-Israeli Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  52. Franc Bogovič, Vice Chair, European Parliament’s Delegation to the EU-Serbia Stabilisation and Association Parliamentary Committee, EPP, Slovenia
  53. Rossana Boldi, Vice Chair, Social Affairs Committee of the Chamber of Deputies, Lega, Italy
  54. Christos Boukoros, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  55. Jens Brandenburg, FDP Spokesperson, Education, Research and Technological Impact Assessment Committee of the Bundestag, Germany
  56. Gudrun Brunegård, Member, Swedish Parliament, Christian Democratic Party, Spokesperson on International Aid and Relief issues, The Committee on Foreign Affairs, Sweden
  57. Sandra Bubendorfer-Licht, Member, Interior and Homeland Committee of the Bundestag, FDP, Germany
  58. Pierre Cabaré, Member, National Assembly’s Foreign Affairs Committee, La République En Marche, France
  59. Andrea Cangini, Member, Senate of the Republic, Forza Italia, Italy
  60. Eduardo Carazo, Member, Congress of Deputies, People’s Party, Spain
  61. Emilio Carelli, Member, Chamber of Deputies, Mixed Group, Italy
  62. Alberto Casero, Member, Foreign Affairs Committee of the Congress of Deputies, People’s Party, Spain
  63. Miriam Cates, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  64. Jana Černochová, Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s Defence Committee, Civic Democratic Party, Czech Republic
  65. Steve Chabot, Ranking Member, U.S. House of Representatives’ Asia, the Pacific, Central Asia and Nonproliferation Foreign Affairs Subcommittee, Republican Party, U.S.
  66. Miltiadis Chrysomallis, Secretary, Iran Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  67. Ilana Cicurel, Member, Delegation for Relations with Israel of the European Parliament, Renew Europe, France
  68. Lord Tony Clarke of Hampstead, Member, House of Lords, Labour, United Kingdom
  69. Gitta Connemann, Vice Chair, Bundestag’s German-Israeli Inter-Parliamentary Group, CDU, Germany
  70. Rosie Cooper, Member, House of Commons, Labour Party, United Kingdom
  71. The Rt Hon Stephen Crabb, Chair, House of Commons’ Conservative Friends of Israel, Conservative Party, United Kingdom
  72. Den Crenshaw, Member, U.S. House of Representatives’ Energy and Commerce Committee, Republican Party, U.S.
  73. Peter van Dalen, Vice Chair, Fisheries Committee of the European Parliament, EPP, Netherlands
  74. Athanasios Davakis, Member, Greece-Israel Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  75. Lord John Quentin Davies of Stamford, Member, House of Lords, Labour, United Kingdom
  76. Romana Deckenbacher, Member, National Defence Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  77. Baroness Ruth Deech, Member, House of Lords, Crossbench, United Kingdom
  78. Andor Deli, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  79. Salvatore De Meo, Member of the European Parliament, EPP, Italy 
  80. Felice Maurizio D’Ettore, Vice Chair, Investigation on the Banking and Financial System Committee of the Chamber of Deputies, Forza Italia, Italy
  81. Ted Deutch, Chairman for the Subcommittee on the Middle East, North Africa, and Global Counterterrorism on the Foreign Affairs Committee, U.S. House of Representatives, Democrat, FL, United States
  82. Tamás Deutsch, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  83. Christoph de Vries, Member, Interior and Homeland Committee of the Bundestag, CDU, Germany
  84. Marco Di Maio, Member, Chamber of Deputies, Partito Democratico, Italy
  85. Jonathan Djanogly, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  86. Lord Bernard Donoughue, Member, House of Lords, Labour, United Kingdom
  87. Mónika Dunai, Member, Hungarian-Israeli Friendship Group of the National Assembly, Fidesz, Hungary
  88. Gatis Eglītis, Deputy Chair, Parliament of the Republic of Latvia’s European Affairs Committee, New Conservative Party, Latvia
  89. Marcus Faber, Member, Defence Committee of the Bundestag, FDP, Germany
  90. Ted Falk, Member, Canada-Israel Interparliamentary Group of the House of Commons, Conservative Party, Canada
  91. Dominik Feri, Vice Chair, TOP 09 Parliamentary Group, Czech Republic
  92. Doris Fiala, Member, Security Policy Committee of the National Council, FDP, Switzerland
  93. Petr Fiala, Chair, Civic Democratic Party in the Chamber of Deputies of the Czech Republic, Civic Democratic Party, Czech Republic
  94. Emanuele Fiano, Member, Chamber of Deputies, Partito Democratico, Italy
  95. Daniel Florea, Member of the Chamber of Deputies, PSD, Romania
  96. János Fónagy, Chair, Hungarian-Israeli Friendship Group of the National Assembly, Fidesz, Hungary
  97. Michael Freilich, Member, National Defence Committee of the Chamber of Representatives, New Flemish Alliance, Belgium
  98. Linda Frum, Member, Senate of Canada, Conservative Party, Canada
  99. Søren Gade, Vice Chair, European Parliament’s Fisheries Committee, Renew Europe, Denmark
  100. Kinga Gál, Member of the European Parliament, EPP, Hungary
  101. Spyridon-Adonis Georgiadis, Minister for Development and Investment, New Democracy, Greece
  102. Carlo Giacometto, Member of the Chamber of Deputies, Forza Italia, Italy
  103. Stergios Giannakis, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  104. Joël Godin, Member, House of Commons, Conservative Party, Canada
  105. Lord David Laurence Gold, Member, House of Lords, Conservative, United Kingdom
  106. Fabien Gouttefarde, Government Whip, National Assembly’s National Defence and Armed Forces Committee
  107. Jonathan Gullis, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  108. Andrew Gwynne, Member, House of Commons, Labour, United Kingdom
  109. Enikő Győri, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  110. András Gyürk, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  111. Martin Haab, Member, National Council, SVP, Switzerland
  112. Meyer Habib, Secretary, National Assembly’s Foreign Affairs Committee, Union of Democrats and Independents, France
  113. Robert Halfon, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  114. Svenja Hahn, Member of the European Parliament, Renew Europe, Germany
  115. Jerzy Hardie-Douglas, Member, Polish-Israeli Friendship Group of the Sejm, Civic Platform, Poland
  116. Sharren Haskel, Member, Foreign Affairs and Defence Committee of the Knesset, New Hope, Israel
  117. Niclas Herbst, Vice Chair, Committee on Budgets of the European Parliament, EPP, Germany
  118. Balázs Hidvéghi, Member, Civil Liberties, Justice and Home Affairs Committee of the European Parliament, Fidesz, Hungary
  119. Gero Clemens Hocker, Member of the Bundestag, FDP, Germany
  120. Monika Hohlmeier, Chair, European Parliament’s Budgetary Control Committee, EPP, Germany
  121. Libor Hoppe, Member, Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  122. Franz Hörl, Secretary, Environment Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  123. Anthony Housefather, Chair, Canada-Israel Interparliamentary Group of the House of Commons, Liberal Party, Canada
  124. The Rt Hon. the Lord Howard of Lympne CH QC, Member, House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  125. Jānis Iesalnieks, Member, Parliament of the Republic of Latvia, National Alliance, Latvia
  126. Hans-Jürgen Irmer, Member, Interior and Homeland Committee of the Bundestag, CDU/CSU, Germany
  127. Bogdan-Gruia Ivan, Vice Chair, Information and Communication Technologies Committee of the Chamber of Deputies, PSD, Romania
  128. Jan Jakob, Member, Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  129. Jakub Janda, Chair, Tourism Subcommittee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  130. Lívia Járóka, Vice President, European Parliament, Fidesz, Hungary
  131. Andrea Jenkyns, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  132. Gyde Jensen, Chair, Human Rights Committee of the Bundestag, FDP, Germany
  133. Bill Johnson, Member, U.S. House of Representatives, Republican, United States
  134. Daniel Jositsch, Vice Chair, Legal Affairs Committee of the Council of States, SPD, Switzerland
  135. Rasa Juknevičienė, Vice Chair, European Parliament’s Delegation to the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, the EU-Azerbaijan Parliamentary Cooperation Committee and the EU-Georgia Parliamentary Association Committee, EPP, Lithuania
  136. Marian Jurecka, Vice Chair, Economic Affairs Committee of the Chamber of Deputies, KDU-ČSL, Czech Republic
  137. Konstantinos Karagounis, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  138. Symeon Kedikoglou, Member, Greek-Isaeli Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  139. Maria-Alexandra Kefala, Member, Greece-Israel Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  140. Olga Kefalogianni, Vice Chair, Greece-Israel Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  141. Iannos Kefalogiannis, Member, Greece-Israel Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  142. Christos Kellas, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  143. Vasileios Kikilias, Minister of Health, New Democracy, Greece
  144. Sven-Christian Kindler, Vice Chair, Bundestag’s German-Israeli Inter-Parliamentary Group, Bündnis 90/Die Grünen, Germany
  145. Rebecca Kirchbaumer, Member of the Immunity Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  146. Volkmar Klein, Chair, Economic Cooperation and Development Committee of the Bundestag, CDU/CSU, Germany
  147. Peter Kmec, Deputy Chair, European Affairs Committee, National Council, Direction – Social Democracy – SMER, Slovakia
  148. Ondřej Knotek, Member, European Parliament, Renew Europe, Czech Republic
  149. Pascal Kober, FDP Spokesperson, Labor and Social Committee of the Bundestag, Germany
  150. Miroslav Kollár, Vice Chair, Culture and Media Committee of the National Council, Za ľudí, Slovakia
  151. Ádám Kósa, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  152. Andrey Kovatchev, Vice President, European People’s Party Group in the European Parliament, EPP, Bulgaria
  153. Karel Krejza, Chair, Standing Commission on Data Delivery by the Central Evidence of Accounts of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  154. Peter Kremský, Chair, Economic Affairs Committee of the National Council, OĽaNO, Slovakia
  155. Gudrun Kugler, Deputy Chair, Human Rights Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  156. Andreas Kühberger, Secretary, Consumer Protection Committee, Secretary, Agriculture and Forestry Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  157. Martin Kupka, Vice Chair, Public Administration and Regional Development Committee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  158. Damien Kurek, Member, Canada-Israel Interparliamentary Group of the House of Commons, Conservative Party, Canada
  159. Stelios Kympouropoulos, Member, Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean Delegation of the European Parliament, EPP, Greece
  160. Konstantinos Kyranakis, Secretary, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  161. Ilhan Kyuchyuk, Vice President, ALDE Party, Renew Europe, European Parliament, Bulgaria
  162. Jean-Luc Lagleize, Vice Chair, Antisemitism Working Group of the Assemblée Nationale, Mouvement Démocrate, France
  163. Sergey Lagodinsky, Chair, European Parliament’s Delegation to the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee, Greens/EFA, Germany
  164. Yorai Lahav Hertzanu, Chair, Caucus for Promoting Youth Movements and Organizations in Israel of the Knesset, Yesh Atid, Israel
  165. Helena Langšádlová, Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s Migration and Asylum Policy Subcommittee, TOP 09, Czech Republic
  166. Robert Largan, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  167. Antero Laukkanen, Vice Chair, Christian Democratic Parliamentary Group in the Parliament of Finland, Finland
  168. David Lega, Member, Foreign Affairs Committee of the European Parliament, EPP, Sweden
  169. Constance Le Grip, Vice Chair, Cultural Affairs and Education Committee of the National Assembly, Les Républicains, France
  170. Edward Leigh, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  171. Miriam Lexmann, Member, Foreign Affairs Committee of the European Parliament, EPP, Slovakia
  172. Michael Link, FDP Spokesperson, European Union Subcommittee of the Bundestag, FDP, Germany
  173. Baron Livingston of Parkhead, Member, House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  174. Raimundas Lopata, Chair, Parliament of Lithuania’s Committee for the Future, Liberals Movement, Lithuania
  175. Leopoldo López Gil, Vice Chair, Delegation to the EU-Chile Joint Parliamentary Committee of the European Parliament, EPP, Spain
  176. Antonio López-Istúriz White, Secretary General, European People’s Party, Chair, European Parliament’s Delegation for Relations with Israel, EPP, Spain
  177. Jack Lopresti, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  178. Oliver Luksic, FDP Spokesperson, Transport and Infrastructure of the Bundestag, FDP, Germany
  179. Arminas Lydeka, Vice Chair, Parliament of Lithuania’s European Affairs Committee, Liberals Movement, Lithuania
  180. Lucio Malan, Chair, Senate of the Republic’s Interparliamentary Friendship Group Italy-Israel, Fratelli d’Italia, Italy
  181. Massimo Mallegni, Member, Senate of the Republic, Forza Italia, Italy
  182. Anna Mani-Papadimitriou, Member, Greece-Israel Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  183. Johannes Margreiter, Secretary, Ombudsman Committee of the National Council, NEOS, Austria
  184. Dimitrios Markopoulos, Chair, Hellenic Parliament’s Greek-Armenian Friendship Committee, New Democracy, Greece
  185. Sérgio Marques, Member of the Assembly of the Republic, Social Democratic Party, Portugal
  186. Jaroslav Martinů, Chair, Rural Development Subcommittee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  187. Fulvio Martusciello, Chair, European Parliament’s Delegation to the EU-Kazakhstan, EU-Kyrgyzstan, EU-Uzbekistan and EU-Tajikistan Parliamentary Cooperation Committees and for Relations with Turkmenistan and Mongolia, EPP, Italy
  188. Márta Mátrai, Deputy Chair, Hungarian-Israeli Friendship Group of the National Assembly, Fidesz, Hungary
  189. David McAllister, Chair, European Parliament’s Foreign Affairs Committee, EPP, Germany
  190. Steve McCabe, Chair, Labour Friends of Israel, Labour Party, United Kingdom
  191. Peter Meijer, Ranking Member, U.S. House of Representatives’ Subcommittee on Oversight, Management, & Accountability, Republican party, U.S.
  192. Attila Mesterházy, Deputy Chair, National Assembly’s Foreign Affairs Committee, Deputy Chair, Hungarian-Israeli Parliamentary Group, Hungarian Socialist Party, Hungary
  193. Koen Metsu, Chair, Chamber of Representatives’ Inter-Parliamentary Union Belgium-Israel, New Flemish Alliance, Belgium
  194. Jean-Michel Mis, Vice Chair, National Assembly’s Cybersecurity and Digital Sovereignty Working Group, La République En Marche, France
  195. Marty Morantz, Member, Foreign Affairs Committee of the House of Commons, Conservative Party, Canada
  196. Adrien Morenas, Vice Chair, Sustainable Development and Regional Planning Committee of the National Assembly, La République En Marche, France
  197. Alexander Müller, Chair, Defence Committee of the Bundestag, FDP, Germany
  198. Frank Müller-Rosentritt, Member, Foreign Affairs Committee of the Bundestag, FDP, Germany
  199. Vojtěch Munzar, Vice Chair, Budgetary Control Committee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  200. Sheryll Murray, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  201. Osvaldo Napoli, Member, Foreign Affairs Committee, Chamber of Deputies, Coraggio Italia, Italy
  202. Pedro Navarro López, Member of the Congress of Deputies, People’s Party, Spain
  203. Costel Neculai Dunava,  Vice-Chair of the Standing Committee for Legal Matters, Discipline and Immunities, Chamber of Deputies, Social Democratic Party Branch of Bacau County, Romania
  204. Ljudmila Novak, Member, Delegation for Relations with Israel of the European Parliament, EPP, Slovenia
  205. Matthew Offord, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  206. Lajos Olah, Vice Chairman, National Assembly’s European Affairs Committee, Democratic Coalition, Hungary
  207. Andrea Orsini, Member, Foreign and European Union Affairs Committee of the Chamber of Deputies, Forza Italia, Italy
  208. Peter Östman, Chair, Christian Democratic Parliamentary Group in the Parliament of Finland, Chair, Parliamentary Israel Friendship Group, Christian Democratic Party, Finland
  209. Cem Özdemir, Chair, Transport and Digital Infrastructure Committee of the Bundestag, Bündnis 90/Die Grünen, Germany
  210. Peter Osuský, Vice Chair, National Council’s Foreign Affairs Committee, Freedom and Solidarity, Slovakia
  211. Andreas Ottenschläger, Vice Chair, Transport Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  212. Adriano Paroli, Vice Chair, Industry, Trade, and Tourism Committee of the Senate of Republic, Forza Italia, Italy
  213. Martin Patzelt, Member, Bundestag, CDU/CSU, Germany
  214. Jeremy Patzer, Member, House of Commons, Conservative Party, Canada
  215. Pierre Paul-Hus, Counsellor, Canadian NATO Parliamentary Association of the House of Commons, Conservative Party, Canada
  216. Andrew Percy, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  217. Marco Perosino, Member, Senate of the Republic, Forza Italia, Italy
  218. Patrice Perrot, Member, National Assembly, La République En Marche, France
  219. Marijana Petir, Chair, Interparliamentary Friendship Group Croatia-Israel, Chair, Agriculture Committee of the Croatian Parliament, Independent, Croatia
  220. Pina Picierno, Member, Delegation for Relations with Israel of the European Parliament, S&D, Italy
  221. The Rt Hon the Lord Eric Pickles, Chair, House of Lords’ Conservative Friends of Israel, Conservative Party, United Kingdom
  222. Benoît Piedboeuf, Chair, Mouvement Réformateur Parliamentary Group of the Chamber of Representatives, Belgium
  223. Philippe Pivin, Vice Chair, Justice Committee of the Chamber of Representatives, Mouvement Réformateur, Belgium
  224. Lord Stuart Polak CBE, Member, EU Security and Justice Subcommittee of the House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  225. Pavel Popescu, Vice Chair, National Liberal Party Group in the Chamber of Deputies, National Liberal Party, Romania
  226. Gaetano Quagliariello, Member of the Senate of the Republic, Identity and Action, Italy
  227. Lia Quartapelle, Partito Democratico Spokesperson, Chamber of Deputies, Italy
  228. Jurgis Razma, First Deputy Speaker of the Parliament of Lithuania, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats, Lithuania
  229. Brad Redekopp, Member, House of Commons, Conservative Party, Canada
  230. Baroness Redfern, Member, House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  231. Nicola Richards, Member of the House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  232. Frédérique Ries, Vice President, Renew Europe Group in the European Parliament, Renew Europe, Belgium
  233. María Carmen Riolobos Regadera Spokesperson of the Health and Consumer Affairs Committee of the Congress of Deputies, People’s Party, Spain
  234. Maria Rizzotti, Member of the Senate of the Republic, Forza Italia, Italy
  235. Carlos Rojas García, Vice Chair of the Justice Committee of the Congress of Deputies, People’s Party, Spain
  236. Robert Roos, Vice Chair, European Conservatives and Reformists Group, The Netherlands
  237. Andrew Rosindell, Member, Foreign Affairs Committee of the House of Commons, Conservative Party, United Kingdom,
  238. Gianfranco Rotondi, Member of the Chamber of Deputies, Forza Italia
  239. Marco Rubio, Vice Chair, U.S. Senate’ Select Committee on Intelligence, Republican Party, U.S. 
  240. Bert-Jan Ruissen, Vice Chair, European Parliament’s Delegation for Relations with Israel, ECR, The Netherlands
  241. Christian Sagartz, Member of the European Parliament, EPP, Austria
  242. Ernő Schaller-Baross, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  243. Corinna Scharzenberger, Member, Human Rights Committee of the National Council, ÖVP, Austria
  244. Simone Schmiedtbauer, Member, European Parliament, EPP, Austria
  245. Bradley S. Schneider, Member of the U.S. House of Representatives, Democrat, U.S.
  246. Ingjerd Schou, Member, Standing Committee on Foreign Affairs and Defence of the Storting, Conservative Party, Norway
  247. Karel Schwarzenberg, Vice Chair, Chamber of Deputies of the Czech Republic’s Foreign Affairs Committee, TOP 09, Czech Republic
  248. Mojca Škrinjar, Deputy Chair, National Assembly’s Education, Science, Sport and Youth Committee, Slovenian Democratic Party, Slovenia
  249. Gert-Jan Segers, Chair, ChristenUnie Party, House of Representatives, The Netherlands
  250. Maximos Senetakis, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  251. Nelly Shin, Member, House of Commons, Conservative Party, Canada
  252. Lord Kevin Shinkwin, Member, House of Lords, Conservative Party, United Kingdom
  253. Erich von Siebenthal, Chair, Switzerland-Israel Friendship Group of the National Council, SVP, Switzerland
  254. Radosław Sikorski, Chair, Delegation for Relations with the United States of America of the European Parliament, EPP, Poland
  255. Giorgio Silli, Member, Defence Committee of Chamber of Deputies, Cambiamo!, Italy
  256. Pavel Sindelar, Member, Security Committee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  257. Jan Skopecek, Vice Chair, Budget Committee of the Chamber of Deputies, Vice Chair, ODS Parliamentary Group, Czech Republic
  258. Mindaugas Skritulskas, Member, Group for Inter-Parliamentary Relations with the Knesset of the Parliament of Lithuania, Homeland Union – Lithuanian Christian Democrats, Lithuania
  259. Sara Skyttedal, Chair, European Parliament’s Delegation for Relations with Iraq, EPP, Sweden
  260. Greg Smith, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  261. Josef Smolle, Member, National Council, ÖVP, Austria
  262. Michaela Šojdrová, Member of the European Parliament, EPP, Czech Republic
  263. John Spellar, Member, House of Commons, Labour Party, United Kingdom
  264. Zbynek Stanjura, Chair, ODS Parliamentary Group, Czech Republic
  265. Ivan Štefanec, Member of the European Parliament, EPP, Slovakia
  266. Benjamin Strasser, FDP Spokesperson, Interior and Homeland Committee of the Bundestag, Germany
  267. Marianne Streiff-Feller, President, Evangelical People’s Party, National Council, EVP, Switzerland
  268. Tadeja Šuštar, Chair, Friendship Parliamentary Group with the State of Israel of the National Assembly, New Slovenia – Christian Democrats, Slovenia
  269. Bohuslav Svoboda, Vice Chair, Health Care Committee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  270. Antonio Tajani, Chair, European Parliament’s Committee on Constitutional Affairs, Chair, Conference of Committee Chairs, EPP, Italy
  271. Antonel Tănase, Secretary, Defense, Public Order and National Security Committee, Chamber of Deputies, National Liberal Party, Romania
  272. Alexandra Tanda, Member, National Council, ÖVP, Austria
  273. Rudolf Taschner, Chair, National Council’s Education Committee, Deputy Chair, Science Committee, ÖVP, Austria
  274. Simona-Maya Teodoroiu, Vice Chair, Human Rights, Religions and National Minority Affairs Committee of the Chamber of Deputies, PSD, Romania
  275. Riho Terras, Member of the European Parliament, EPP, Estonia
  276. Barbara Thaler, Member of the European Parliament, EPP, Austria
  277. Boaz Toporovsky, Chair of Yesh Atid Faction at the Knesset, Israel
  278. Evžen Tošenovský, Member of the European Parliament, ECR, Czech Republic
  279. Edina Tóth, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  280. Craig Tracey, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  281. Maria Tripodi, Member of the Chamber of Deputies, Forza Italia, Italy
  282. László Trócsányi, Member, European Parliament, Fidesz, Hungary
  283. Zisis Tzikalagias, Member, Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  284. Andrew Ullmann, FDP Spokesperson, Health Committee of the Bundestag, Germany
  285. Frantisek Vacha, Vice Chair, TOP 09 Parliamentary Group, Czech Republic
  286. Dimitrios Vartzopoulos, Member, Greece-Israel Friendship Group of the Hellenic Parliament, New Democracy, Greece
  287. Silviu Vexler, Chair, Friendship Parliamentary Group with the State of Israel of the Chamber of Deputies, Parliamentary Group of the National Minorities, Romania
  288. Loránt Vincze, Vice Chair, European Parliament’s Constitutional Affairs Committee, EPP, Romania
  289. Manousos Voloudakis, Member, Hellenic Parliament’s Israel Friendship Group, New Democracy, Greece
  290. Makis Voridis, Minister for the Interior, New Democracy, Greece
  291. Sofia Voultepsi, Deputy Minister for Migration and Asylum, New Democracy, Greece
  292. Marek Vyborny, Chair, Executions, Insolvency and Debt Deleverage Subcommittee of the Chamber of Deputies, KDU-ČSL- Czech Republic
  293. Jaroslav Vymazal, Member, Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  294. Kees van der Staaij, Chair, Reformed Political Party Group in the House of Representatives, Reformed Political Party, The Netherlands
  295. Tako Van Popta, Member, Public Safety and National Security Standing Committee of the House of Commons, Conservative Party, Canada
  296. Veronika Vrecionová, Member of the European Parliament, ECR, Czech Republic
  297. Lord John Woodcock Walney, Member, House of Lords, Non-affiliated, United Kingdom
  298. John Weinerhall, Member of the Swedish Parliament, Moderate Party, Sweden
  299. Christian Wakeford, Member, House of Commons, Conservative Party, United Kingdom
  300. Randy K. Weber, Ranking Member, U.S House of Representatives’ Energy Subcommittee, Republican Party, U.S.
  301. Marian Wendt, Chair, Petition Committee of the Bundestag, CDU/CSU, Germany
  302. Baron Winston, Member, House of Lords, Labour Party, United Kingdom
  303. Angelika Winzig, Member, European Parliament, EPP, Austria
  304. Lord Anthony Ian Young of Norwood, Member, House of Lords, Labour, United Kingdom
  305. Javier Zarzalejos, Member, Civil Liberties, Justice and Home Affairs Committee of the European Parliament, EPP, Spain
  306. Pavel Žáček, Vice Chair, Security Committee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  307. Jan Zahradník, Vice Chair, Environment Committee of the Chamber of Deputies, ODS, Czech Republic
  308. Tomáš Zdechovský, Vice Chair, European Parliament’s Employment and Social Affairs Committee, EPP, Czech Republic
  309. Lee Zeldin, Member Foreign Affairs Committee, U.S. House of Representatives, Republican, NY, United States
  310. Juan Ignacio Zoido Álvarez, Member, Delegation to the Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean of the European Parliament, EPP, Spain
  311. Željana Zovko, Member, Foreign Affairs Committee of the European Parliament, EPP, Croatia
  312. Milan Zver, Vice Chair, European Parliament’s Delegation for Relations with the Countries of South Asia, EPP, Slovenia
  • Lawmakers who may also hold government positions have signed as parliamentarians only.
Du er velkommen til at kommentere på artiklen!

I vores kommentarfelt har Med Israel For Fred (MIFF) givet ytringsfrihed for medlemmer og modstandere siden 2001. Skriv dit indlæg med dit rigtige navn og hold dig til sagen. Chikane er uacceptabelt. Undgå alle former for spam. Brud på retningslinjerne medfører, at kommentarer bliver slettet eller at du bliver blokeret.

Bliv fast giver for MIFF Danmark med sms
Send FASTMIFF til 1245 (der vil blive opkrævet et fast månedligt beløb på 100 kroner på din mobilregning + alm. sms-takst). For opsigelse: Send FASTMIFF STOP til 1245. Udbyder: Med Israel for fred, Muldvad 7, 2800 Kongens Lyngby, tlf. 93 87 86 74
Giv en gave til MIFF Danmark  med sms
Send MIFF til 1245 (der vil blive opkrævet et engangsbeløb på 200 kroner på din næste mobilregning + alm. sms-takst)


Tidligere artikelPA har udbetalt 8 millioner kroner i terrorløn til flygtede terrorister – du betaler via skatten
Næste artikel
Avatar
Rika Greenberg (født 1969 i København) har en BA i hebraisk og mellemøstlige forhold samt en kandidatgrad i strategisk kommunikation. Derudover er hun uddannet i klassisk kunst og grafisk design. Rika har bred international erfaring fra fx reklamebranchen, medicinalbranchen og internationale vikrsomheder. Hun er vokset op i Israel, men bosatte sig igen i Danmark som voksen, hvor hendes to nu voksne børn også er født. Fra 1. feb. 2019 er Rika Greenberg blevet ansat i en 80% stilling som marketingsansvarlig og journalist i MIFF Danmark.

Ingen indlæg at vise