7. oktober-massakren mod Israel i 2023, gik hårdt ud over alle israelere og vendte op og ned, på de israelske minoriteters selvforståelse.
Siden massakren og den efterfølgende krig mod Hamas i Gaza, har Israels minoriteter vist, hvor de hører hjemme.
I Israel er det kun israelsk-jødiske mænd og kvinder, der har værnepligt sammen med deres drusiske- og tjerkessiske mandlige landsmænd.
Ud af respekt for minoriteternes samfundsnormer og religion, har israelske minoritetskvinder samt beduiner, muslimer, kristne og andre minoriteter ikke værnepligt, men de kan vælge at melde sig frivilligt til tjeneste i Israels forsvarshær (IDF).
Israelsk-drusiske Safi Ibrahim, der er oberst og leder af IDF’s afdeling for minoriteter, har talt med Jerusalem Post om den nye udvikling.
Siden massakren er andelen af israelske-drusere, der gør tjeneste i IDF, steget fra 80 til 85%.
Flere israelske-beduiner har også meldt sig til IDF-tjeneste. Mange af dem har valgt IDF’s kampstyrker og IDF’s ørken-afdelinger. Beduinerne er kendt for at have en særlig evne til at kunne begå sig i naturen og i et besværligt terræn, hvilket er vigtigt for IDF.
Andelen af israelsk-arabisk kristne, der har meldt sig til IDF, er tredoblet det seneste år.
– Vi så alle brutaliteten under 7. oktober-massakren og vi forstod, at fjenden ikke tager sig af, om du er en tilsløret israelsk-beduinsk kvinde, eller en israelsk-jødisk kibbutznik. Vores israelsk-arabiske landsmænd så, hvordan deres kristne brødre og søstre blev slagtet i Syrien, fortæller israelsk-drusiske Safi Ibrahim.
Israelske-drusere så deres drusiske søstre og brødre blive slagtet i Syrien. Massakren i Syrien og synet af Israel, der som det eneste land stoppede massakren i nabolandet, der har verdens største andel af drusere, viste deres loyalitet over for Israel ved at melde sig til værnepligt i IDF. Det skal tilføjes, at flere syriske-drusere har valgt at søge om israelsk statsborgerskab.
Om Israels drusere, siger israelsk-drusiske Safi Ibrahim: – vores drusiske landsmænd besidder en meget stærk bevidsthed om, at Israels ledelse prioriterer beskyttelsen af vores syrisk-drusiske søstre og brødre. Derfor har det en afgørende betydning for mig som israelsk-druser, at tjene mit land som IDF-oberst.
De mere end 100.000 druserne, der lever i Galilea og Karmel i Nord-Israel, er meget stolte over at tjene deres land i afgørende IDF-poster. Sådan ser det ikke ud blandt de 20.000 drusere, der lever i Golanhøjderne.
Efter Israel kotog kontrol over det syriske område i forbindelse med Seksdagerskrigen i 1967, og efterfølgende annekterede området i 1981, afviste de fleste af druserne at være loyale over for Israel. Druserne er kendt for deres loyalitet over for det land, som de lever i. Derfor valgte i stor stil at støtte Syrien og ikke blive israelske statsborgere. Med opholdstilladelse uden statsborgerskab, var de ikke værnepligtige i Israel.
Som nævnt har det ændret sig efter massakren mod druserne i Syrien, hvor Israel kom dem til undsætning. De syriske drusere forstod, at Israel er deres ven – ikke deres fjende. Og med den forståelse søger flere og flere om israelsk statsborgerskab.
Druserne husker også, hvad der skete med de drusiske børn i Majdal Shams, hvor Hizbollah dræbte 12 drusiske børn.
Som nvænt har kun israelsk-jødiske mænd og kvinder samt mandlige israelske-druserer og tjerkessere værnpligt. Israelske minoritetskvinder, beduiner, kristne og muslimer kan melde sig frivilligt
Også israelske-muslimer vælger i stigende grad at melde sig til frivillig IDF-tjeneste.
Til trods for at tallene går den rigtige vej, vælger mange israelske minoriteter fortsat ikke at melde sig til frivillig IDF-tjeneste.
Alligevel ser Safi Ibrahim et kæmpe fremtidigt potentiale og forudser en tilstrømning af flere tusind israelske-muslimer, der vil vælge IDF til.
Han slutter: – Det kommer ikke til at ske over nat.

Israelsk-drusiske Safi Ibrahim, der leder IDF’s minoritets-afdeling er stolt over at tjene sit land. Foto: IDF






