Midt i sorgen efter den værste massakre mod jøder siden Holocaust, der har kostet over 1,400 civile livet, over 5,000 sårede, utallige savnede og mindst 240 gidsler, der blev kidnappet til Hamas-kontrolleret Gaza under massakren den 7. oktober, kommer der en god nyhed.
I går meddelte Israels forsvarshær (IDF), at de havde reddet en kvindelig soldat, der var taget som gidsel ud af Gaza, skriver Times of Israel.
IDF soldiers are risking their lives to rescue our kidnapped hostages being held by Hamas in Gaza. Today they rescued the first hostage, after a battle with Hamas terrorirsts...and how does the international media report the rescue?
— יוסף חדאד - Yoseph Haddad (@YosephHaddad) October 30, 2023
"Hostage released."
RELEASED?!
As if hamas… pic.twitter.com/ENhIy49PND
Den kvindelige soldat er det første gidsel, der er blevet reddet ud af IDF. Hamas har tidligere frigivet 4 gidsler – en mor med sin datter og to ældre kvinder – de har alle familiemedlemmer der endnu sidder fanget. I dag blev antallet af gidseler opdateret til 240 babyer, børn, kvinder, ældre og mænd – blandt gidslerne er også en ældre dansk mand. Mindst 30 af gidslerne er små børn, nogle af dem sidder fanget alene.
IDF har ikke frigivet alle detaljer om redningsaktionen, men fortæller at Ori Megidish har det godt efter omstændighederne og er hjemme hos sin familie.
– Jeg har et vigtigt budskab til alle gidslerne og deres familier. Vi, IDF og Shin Bet (Israels interne sikkerhedstjeneste), er alle forpligtede, vi har en moralsk forpligtelse, til at få alle gidslerne hjem, siger talsperson Daniel Hagari.
We have a moral obligation to do everything we can to bring the hostages home.
— Israel Defense Forces (@IDF) October 30, 2023
Watch as RAdm. Daniel Hagari expands on the subject. pic.twitter.com/wj9VGKMzuk

– Massakren har forenet os på tværs af religion og etnicitet

Våbenhvile udvides – flere gidsler løslades

Kvindelige gidsler sad fanget i bur

Yderligere 11 gidsler blev frigivet fra Gaza

Er det glædeligt at terrorister løslades i bytte for kidnappede børn?

Udenrigsministeren: – Fortsat ingen livstegn fra det danske gidsel i Gaza

Nu er 40 israelske gidsler blevet frigivet fra Gaza

Israel omfavner første 13 gidsler efter 49 dages fangeskab i Gaza

Ingen tvivl om at Hamas havde base under Shifa hospital

Israels ambassadør: – Vores børn skal hjem nu!

I dag vil de første 13 gidsler ifølge planen blive frigivet fra Gaza
