I nat blev Israel igen angrebet af raketter fra terrorister i Hamas-kontrolleret Gaza. Flere hundrede tusind israelere fik afbrudt deres nattesøvn og måtte løbe i beskyttelsesrum mens 6 raketter blev affyret ind i Syd-Israel. Raketterne blev affyret mod byerne Sderot, Ashkelon og andre byer beliggende tæt på Gaza.
Fem af raketterne blev nedskudt af Israels missilforsvar Iron Dome, den sjette raket eksploderede i et øde område, skriver Times of Israel.
Der er ikke kommet meldinger om israelere som er kommet fysisk til skade, men hvert eneste raketangreb efterlader psykiske ar hos indbyggerne i Syd-Israel. Raketangrebene mod Israel, skete få timer efter Israels forsvarshær gennemførte endnu en antiterror-operation i en by kontrolleret af de palæstinensiske myndigheder (PA). Operationen skete i byen Nablus. Israel har i snart et år haft fokus på at bekæmpe terror med løbende antiterror-operationer i Judæa og Samaria. Fokus har især været på de PA-kontrollerede byer Jenin og Nablus. Israel har gentagende gange bedt PA’s sikkerhedsstyrker om at stoppe terrortruslen som udgår fra deres byer, men det nægter de. Derfor er Israel nødsaget til at stoppe terroren inden den koster israelske indbyggere livet.
Mange af de terrorangreb som har hærget Israel det seneste års tid, kom fra Jenin og Nablus.
Den 10. februar betalte 3 israelere med livet og mange flere blev såret i terrorangreb i Jerusalem – to af de dræbte terrorofre var små brødre på 6 og 8 år som ventede på bussen med deres forældre og søskende og blev kørt ned i bil-terrorangreb af terrorist fra Øst-Jerusalem.
Israels forsvarshær (IDF) besvarede raketangrebene her til morgen ved at bombe flere Hamas-mål i Gaza. IDF angreb våbenproduktion og et militært sted som bruges til at opbevare våben i Gaza.
-Komplekset ligger tæt på moské, lægeklinik, skole, hotel og en politistation. Det understreger igen at den iransk-støttet terrorgruppe Hamas placerer sine militære faciliteter i hjertet af civil infrastruktur, udtaler IDF.
Der er ikke kommet meldinger om tilskadekommende i Gaza.
מדובר צה"ל נמסר כי זוהו שישה שיגורים – חמישה יורטו ושיגור נוסף נפל בשטח פתוח | תיעוד הירוטים באשקלון@ItayBlumental https://t.co/75IJIQDLoS pic.twitter.com/8eBeItdrqg
— כאן חדשות (@kann_news) February 23, 2023