Jødisk mand angrebet i CPH-lufthavn

(Foto: alexsl, 3. juli 2025, Københavns Lufthavn, iStock Photo)
- Jeg blev angrebet og truet, efter at man hørte mig tale med en ven om en tur til Tel Aviv. Angrebet var uprovokeret og udelukkende motiveret af omtalen af ​​Israel i en privat samtale, siger Yakov.

Hvor skal vi starte når det gælder truslen mod jøder og israelere i Danmark?

Listen er efterhånden så lang, at det er umuligt at følge med i den bekymrende udvikling, der er eksploderet siden 2023, hvor Israel blev udsat for den værste massakre mod jøder siden Holocaust. 

Natten til fredag skete det igen – igen blev en jøde i Danmark mindet om, at truslen mod vores jødiske landsmænd er på sit højeste. 

Til B.T. fortæller Yakov: – Jeg blev angrebet og truet, efter at man hørte mig tale med en ven om en tur til Tel Aviv. Angrebet var uprovokeret og udelukkende motiveret af omtalen af ​​Israel i en privat samtale. 

Yakov er 28 år, han har britisk statsborgerskab, bor i Sverige og rejser ofte via CPH-lufthavn. 

Han var på vej til London og sad på en cafe i lufthavnen. Han fortæller: – Jeg opholdt mig ved et cafe-område i ankomsthallen, hvor jeg snakkede i telefon med en ven i Canada. Blandt andet om en tur til Israel.

Han fortsætter: – Pludselig begyndte en ung, mørkhåret fyr i nærheden at råbe på gebrokkent engelsk, at Palæstina er hans land, at han vil voldtage mig og slå mig ihjel. Og samtidig fik jeg kastet halvvarm pizza i ansigtet og på mit tøj, så jeg bagefter måtte købe en ny skjorte. 

Københavns Politi har bekræftet hændelsen, skriver B.T.

Politiet blev sendt til lufthavnen: – Vi modtog klokken 03.20 en anmeldelse om vold, efter at der var opstået noget uoverensstemmelse mellem to personer, hvor den ene person til sidst får kastet noget mad på sig, siger vagtchef Anders Frederiksen fra Københavns Politi.

Politiet har anholdt og sigtet en 25-årig svensk statsborger for vold.

Den svenske mand blev også sigtet for overtrædelse af straffelovens paragraf 81, stk. 6 om hadforbrydelser. Dermed kan den sigtede risikere at blive idømt en længere straf, hvis det vurderes, at han var motiveret af had eller fordomme mod bestemte etniske grupper.

Den sigtede blev afhørt på politistationen i Valby, men blev løsladt uden grundlovsforhør.

Politiet tilføjer, at den sigtede blev forsinket, hvis han skulle nå et fly. 

Yakov sætter ord på hvad mange af os frygter 

Antisemitisk chikane i det offentlige rum – herunder lufthavne – er en alvorlig og voksende bekymring. Denne hændelse er en barsk påmindelse om, at jødiske og pro-israelske individer ikke kan bevæge sig frit uden risiko, selv i travle og angiveligt sikre, offentlige omgivelser, advarer Yakov. 

Hvad er der sket med vores smukke land? 

Hvor er vores elskede Danmark på vej hen? 

Hvad vil Danmark gøre for at værne om jødisk liv – er der overhovedet en fremtid for jødisk liv i Danmark? 

Se klip fra hændelsen her.

Jøderne forlader Danmark

Flere af vores jødiske landsmænd har allerede forladt Danmark og spørger du medarbejderne i Israels ministerium for integration af Olim (jødiske immigranter) og tilbagevendende israelske statsborgere, forventes det at antallet af jøder og israelere fra Europa vil stige yderligere. 

I MIFF sidder vi tilbage med en meget dårlig smag i munden og bekymringsrynker. Ingen jøder eller israelere bør føle sig tvunget til at pakke deres liv ned i en kuffert og forlade deres hjem. 

Hvor er massedemonstrationerne foran Christiansborg? 

Hvor er befolkningens krav til at medier, politikere, NGO’er står op for vores sårbare jødiske medborgere og israelere, der elsker Danmark og bidrager positivt til vores samfund?

Danmark og Europa er ved at miste en del af sin identitet. 

Israels ambassadør: – Det tavse flertal må stå op for de danske jøder

For få dage siden interviewede MIFF Israels ambassadør i Danmark. Zvi Tal, der blev født i Belgien og lavede Aliyah til Israel som ung mand, har en helt unik forståelse for europæisk og israelsk mentalitet. I interviewet fortalte han, at man tydeligt kan mærke, at situationen i Danmark har ændret sig siden massakren mod Israel.

Ambassadøren var meget tydelig i sin advarsel – især efter 7. oktober-massakren mod Israel, der har ændret ambassadens arbejde i en tid, hvor de mest højtråbende sætter dagsordenen, mens det tavse flertal ofte ikke tør stå frem og vise sin støtte til Israel og vores jødiske medborgere. 

Se interviewet her eller under: