Israels forsvarshær (IDF) har været ind i Hamas-kontrolleret Gaza med infanteri og kampvogne i «lokalt raid», for at rydde området for terrorister og lokalisere nogle af de kidnappede israelere.
IDF fandt ikke gidslerne, men fandt andre fund som kan hjælpe dem med at finde gidslerne og dræbte flere terrorister, inkl. en Hamas-terrorcelle som angreb Israel med panserværnsmissiler, skriver Times of Israel.
– Vi vil fortsætte med at lede efter de savnede og gidslerne, siger IDF’s talsperson Daniel Hagari.
Terrorgruppen Hamas har taget 150-200 israelere og udenlandske statsborgere som gidsler. Hamas har kidnappet babyer, små børn, kvinder, ældre og mænd.
Hamas har truet med at livestreame henrettelse af gidslerne.
Blandt gidslerne menes også at være en ældre dansk mand som familien er meget bekymret for – han blev såret da terroristerne begik deres massakre. Mandens familie frygter at Hamas ikke vil give ham den nødvendige behandling.
Blandt de mange savnede efter #HamasMassacre i #Israel er også en dansker - det her er ikke Israels problem, det er verdens problem#StandwithIsreal https://t.co/fDJtNqNNN4
— Med Israel for fred - Danmark (@miffdk) October 14, 2023
Hamas terroristerne har blandt delt klip af sig selv med nogle af de kidnappede babyer og små børn.
Look at these faces. Look at them. Where are you, world? pic.twitter.com/wraZC1eEIF
— יוסף חדאד - Yoseph Haddad (@YosephHaddad) October 14, 2023
While the world is obsessing over #Israel turning on the water for these terrorists to take a shower. https://t.co/MEEkwhLfQX
— Hussain Abdul-Hussain (@hahussain) October 13, 2023

Danske soldater trænes i bykamp med IDF som inspiration

Gal Gadot: – Verden har svigtet ofrene udsat for seksuelle overgreb under 7. oktober-massakren

Hårde kampe i Gaza det seneste døgn

Medierne bør ikke interviewe partiske forskere som neutrale eksperter

Største våbenbeslaglæggelse nogensinde ved grænsen til Jordan

Hamas brød våbenhvilen – krigen er startet igen

Tre dræbt og seks såret i terrorangreb

Gidsel blev holdt fanget hos FN-lærer

Hamas påstår at baby Kfir er dræbt

Over 500 deltog i støttemarkering for Israel

– Massakren har forenet os på tværs af religion og etnicitet
