De jødiske helligdage nærmer sig i Israel og med dem også en øget terrortrussel. Af frygt for at palæstinensiske terrorangreb, vil Israel for første gang placere bevæbnede vagter udenfor alle synagoger i hovedstaden, skriver Jerusalem Post.
Siden begyndelsen af året har der været 19 terrorangreb i Jerusalem og 31 terrorangreb er blevet afværget. Israels politi har gjort store forberedelser i forsøget på at undgå flere terrorangreb under helligdagene.
Flere tusind politifolk vil blive placeret ved populære attraktioner og hellige steder. Doron Turgeman, der er politichef i Jerusalem fortæller at det er første gang, bevæbnet personale placeres udenfor alle synagoger i byen.
I modsætning til synagoger i Europa og USA, plejer synagoger i Israel ikke at have bevæbnede vagter til daglig, derfor har beslutningen stor betydning.
De seneste år har der været flere terrorangreb mod og ved synagoger i Jerusalem. I januar blev 7 israelere, inkl. en 14-årig dreng, myrdet i terrorangreb udenfor en synagoge i hovedstaden.
I november 2014 gik to palæstinensiske terrorister bevæbnet med en pistol, en kødkniv og en økse, ind i en synagoge i byen – terrorangrebet kostede 4 personer livet.
Politiet vil også indføre andre foranstaltninger for at sikre sikkerheden under helligdagene, hvor mange vil besøge byen.
– Vi må opretholde et højt beredskab. De, der besøger Jerusalem, stoler på, at vi sørger for sikkerheden. Religionsfrihed under de jødiske helligdage og arabernes mulighed for at kunne bede i fred har største betydning for os, siger hovedstadens politichef.

Hamas kan ikke finde alle myrdede gidsler

Ofek til MIFF: – Mine venner og jeg reddede livet takket være en Bruno Mars koncert

Flere myrdede gidsler er kommet hjem

Kom og hør Jotam Confino i København

Alle levende gidsler er kommet hjem efter 738 dages fangenskab

Kan Hamas finde alle myrdede gidsler?

Israel forbereder sig på at modtage svage og afmagrede gidsler

Vil de levende gidsler komme hjem i weekenden?
