Israelsk-arabisk-kristne George skriver historie

Udenrigsminister Gideon Sa'ar (tv) har udnævnt israelsk-arabisk-kristne George Deek til Israels særlige udsending i den kristne verden. (Foto: Israels udenrigsministerium)
Israels tidligere ambassadør i Norge har fået en ny og vigtig rolle.

Gideon Sa’ar, der er Israels udenrigsminister, har udnævnt israelsk-arabisk-kristne George Deek til en nyoprettet rolle som Israels særlige udsending i den kristne verden.

Han skal “styrke Israels bånd til de kristne samfund i verden,” skriver udenrigsministeriet.

Israels udenrigsminister tilføjer: – Staten Israel lægger stor vægt på sine forbindelser til den kristne verden og sine kristne venner i verden.

Den nye rolle blev oprettet efter flere israelske skandaler relateret til kristne samfund. Sa’ar siger, at han er overbevist om, at George Deek, der er en meget respekteret diplomat, vil kunne reparere båndene.

Deek er israelsk-arabisk-kristen fra havnebyen Yaffa, der ligger tæt på Tel Aviv. Han er tidligere viceambassadør i Norge (2012-2015) og har også været fungerende ambassadør i Norge.

Indtil for nylig var han Israels ambassadør i Aserbajdsjan og har skrevet historie som den første israelsk-arabisk-kristne ambassadør for Israel.

For nylig har der været flere sager, der har p

åvirket den kristne verdens forhold til Israel negativt, skriver Times of Israel

Hændelserne kan underminere Israels bånd til de evangelisk-kristne, der er blandt Israels vigtigste støttere.

Især to sager har fået stor global opmærksomhed. I løbet af den kristne påske nægtede politiet Pierbattista Pizzaballa, der er den katolske kirkes øverste embedsmand i Det Hellige Land, at få adgang til Gravkirken under palmesøndagsgudstjenesten, grundet restriktioner i forbindelsem med krigen med Iran.

Håndteringen af sagen førte til et globalt ramaskrig. 

Efterfølgende greb premierminister Benjamin Netanyahu ind og bad om at Pizzaballa ville få “fuld og øjeblikkelig adgang” til kirken. Det fik politiet til at godkend begrænset aktivitet på det hellige sted. 

Sidste uge blev en israelsk soldat fotograferet, mens han knuste en statue af Jesus med en forhammer i den syd libanesiske by Debel. Hændelsen affødte  udbredt fordømmelse  i Israel og i verden.

Premierminister Netanyahu og Israels politiske top fordømte også sagen i kraftige vendinger. 

Også Israels forsvarshær (IDF) fordømte hændelsen og har erstattet den ødelagte statue med en ny. 

IDF-soldaten, der ødelagde statuen og den der tog billedet er blevet fjernet  fjernet fra deres IDF-tjeneste og er blevet idømt 30 dages militærfængsel.

Tilbage står skaden for Israels omdømme, der kan blive svær at genoprette.

 Trods det negative indtryk, er Israel fortsat det eneste land i Mellemøsten, hvor de kristne minoriteter stortrives og har en stigende levestandard. 

Det står i skærende kontrast til resten af Mellemøsten, hvor minoriteter undertrykkes. 

Israelsk-kristne udgør 1,9% af Israels befolkning. Nazareth har den største kristne befolkning med 18.900 kristne, Haifa har 18.800, Jerusalem 13.400 og Nof HaGalil 10.800 kristne. I alt bor der omkring 184.200 kristne i Israel.

Nu har George Deek skrevet israelsk historie og vil fremover være brobyggeren mellem verdens eneste jødiske stat og den kristne verden. Om sin vigtige rolle, siger han: – Jeg er stolt af tilliden som udenrigsministeren har vist mig. Jeg accepterer ansvaret med taknemmelighed, ydmyghed, en dyb pligtfølelse og en stor ansvarsfølelse. Jeg ser frem til at tjene, bygge broer og styrke båndene mellem Israel og de kristne samfund i verden.