Israel anslår, at mellem 1.000 og 1.500 medlemmer af den iranske revolutionsgarde (IRGC) og iranske sikkerhedsstyrker er blevet dræbt i de israelske og amerikanske angreb, fortalte en israelsk kilde til Jerusalem Post.
Andre estimater tyder på at IRGC har mistet endnu flere af sine medlemmer, mens det mere konservative bud lyder over 1.000 dræbte IRGC-sikkerhedsstyrker.
Flere IRGC-faciliteter, Basij-militsen og det iranske regime er blevet bombet, siden Israel og USA begyndte deres fælles militæroperation mod det iranske regime i lørdags. Mandag gennemførte Israel flere angreb mod regimets sikkerhedsapparat i hovedstaden Teheran.
Israel har også bombet fra af regimets affyringsramper og våbenfabrikker.
I lørdags dræbte Israel Irans øverste leder, ayatollah Ali Khamenei, og flere vigtige regimeledere.
Generalmajor Shlomi Binder, der er IDF’s efterretningschef tilføjer: – På blot 40 sekunder eliminerede vi mere end 40 af de vigtigste personer i Iran. Og vi er ikke færdige.
Luftangrebene mod det iranske regime forventes at fortsætte i flere uger.
Binder slutter: – Når vi ser tilbage på de sidste to år, har vi sendt et klart budskab til vores fjender: Der er ingen steder, I kan gemme jer.
#Purim miracle #Israel #Iran https://t.co/Vj4oOs5gWH
— Med Israel for fred – Danmark (@miffdk) March 3, 2026







