Arabiske Ella er IDF’s nye arabiske talskvinde

Ella Wewaya: - Jeg er en israelsk-arabisk, muslimsk kvinde og IDF-officer. Det beviser at Israel er et demokrati, hvor vi respekterer hinandens forskelligheder. Kom til Israel og se vores smukke lille land og du vil forstå, hvorfor vores krig for overlevelse er retfærdig. (Foto: https://www.facebook.com/CaptainEllla, IDF, 1. september 2021, Wikimedia Commons)
Ella er en stolt israelsk-arabisk kvinde der viser vejen for arabiske kvinder.

Major Ella Waweya er en stærk israelsk-arabisk kvinde, der har vist hvor langt minoritetskvinder kan nå, når de går deres egen vej.

36-årige Ella, der er nået til tops i Israels forsvarshær, bliver IDF’s nye arabiske talskvinde, der træder i stedet for IDF’s nuværende arabiske talsmand, oberst Avichay Adraee, skriver Times of Israel.

Det lå ikke i kortene at Ella ville trække i en IDF-uniform og til at starte med var hendes familie ikke begejstret. Men hun viste vejen og er i dag familiens stolthed.

Ella kommer fra den israelsk-arabiske by Qalansaweog valgte i 2013 at m elde sig frivilligt til IDF-tjeneste.

Hun kender allerede rollen som IDF-talskvinde og med over 500.000 TikTok-følgereog over 170.000 X-følgere, forstår hun at nå ud til sin målgruppe på sociale medier.

Ella skriver historie som IDF’s højstrangerende arabisk-muslimske kvinde.

Efter 20 år på posten har Avichay valgt at gå på pension og give stafetten videre til Ella.

Både Avichay og Ella er kendte ansdigter i den arabiske verden og IDF forstår hvor afgørende det er, at nå ud til de unge arabere via sociale medier.

Med flere millioner følgere og flere hundrede interviews i arabiske medier, er Avichay blevet IDF’s ansigt i den arabiske verden. Med Ella på posten kan IDF og Israel vise den arabiske verden at israelske minoritetskvinder har en grad af frihed som deres arabiske medsøstre kun kan drømme om.