Anti-israelske NGO’er og tusindvis af demonstranter farvede København rød

Skærmdump: Facebook.
Flere af NGO'erne bag demonstrationen finansieres af dine skattekroner.

Siden 7. oktober-massakren mod Israel i 2023, er hadet mod den jødiske stat eksploderet i Danmark og flere NGO’er med skattekroner i lommen står i spidsen for spredningen af had.

Den 18. juni organiserede Red Barnet, Amnesty International Danmark, Folkekirkens Nødhjælp, Mellemfolkeligt Samvirke, Greenpeace, International Media Support og Oxfam demonstrationen STOP DET NU i København. Ifølge NGO’erne, deltog der omkring 15.000 i Gaza-demonstrationen, skriver Information.

Flere af NGO’erne modtager millioner af skattekroner (se flere detaljer længere nede).

Se billeder fra demonstrationen her.

Skærmdump, Facebook

Red Barnet om statsstøtte via Danida, på deres hjemmeside skriver red Barnet: – Red Barnet modtager støtte fra Udenrigsministeriet via en fireårig strategisk partnerskabsaftale og enkeltbevillinger til større humanitære kriser. Den strategiske partnerskabsaftale har afgørende betydning for vores internationale arbejde og sikrer, at vi kan arbejde langsigtet i både humanitære kontekster og når det gælder udviklingsbistand. Aftalen finansierer blandt andet landeprogrammer i Yemen, Syrien, Somalia/Somaliland, Sydsudan, Burkina Faso, Mali, Sierra Leone, Bangladesh og Afghanistan, samt regionale og tematiske programmer, hvor vi arbejder med partnere i flere lande. For at sikre, at Red Barnet kan rykke hurtigt ud, når krisen rammer, modtager vi særlige midler, som kan fordeles fleksibelt og hurtigt, når katastrofer opstår pludseligt eller eksisterende kriser forværres. Her finder du en oversigt over de projekter, som midlerne har støttet i 2025.

Red Barnet om støtte fra EU, på deres hjemmeside skriver red Barnet:– Den Europæiske Union (EU) er verdens største bistandsyder og en vigtig samarbejdspartner for Red Barnet. Gennem de seneste 15 år har vi udviklet vores samarbejde med EU-systemet, og støtten herfra udgør nu en væsentlig andel af de midler, som Red Barnet har til sit internationale arbejde. EU støtter Red Barnets arbejde gennem Afdelingen for Civilbeskyttelse og Humanitær Bistand (DG ECHO), Afdelingen for International Samarbejds- og Udviklingsbistand (DG DEVCO) og gennem regionale EU hjælpefonde (trust funds). EU’s afdeling for Civilbeskyttelse og Humanitær Bistand har til formål at redde og beskytte liv og sikre værdighed blandt mennesker, der er berørt af naturkatastrofer og konflikter. Red Barnet er certificeret som partner for ECHO for 2021-2027. EU’s afdeling for International Samarbejds- og Udviklingsbistand har ansvar for udformningen af EU’s udviklingspolitik med det primære formål at mindske fattigdom, sikre bæredygtig udvikling og fremme demokrati, fred og sikkerhed i verden. Læs mere om en række af vores EU-støttede projekter

Folkekirkens Nødhjælp, skriver om deres indtægter i 2023: – Et rekordstort beløb på 207 mio. kr. kom i 2023 fra private donorer, som for eksempel danskernes donationer til indsamlinger samt overskud fra genbrugs- og Wefood-butikker. 816 mio. kr., svarende til 80 % af indtægterne kom fra institutioner, hvoraf den største er Danida.

Mellemfolkeligt Samvirke (MS), trods flere skandaler, har udenrigsminister Løkke Rasmussen nægtet at skære i de 129 millioner kr, som danskerne årligt giver NGO’en. Gennemsigtigheden på deres hjemmeside er ikke imponerende, men her er noget information om, hvor pengene kommer fra. MS skriver: – Mellemfolkeligt Samvirkes indtægter kan opdeles i tre hovedområder:
– Offentlige midler udgjorde i 2021 72%
– Donationer og indsamlinger udgjorde i 2021 14%
– Indtægtdækkende aktiviteter udgjorde i 2021 9%
– Øvrige indtægter udgjorde i 2021 5%
Se vores årsregnskab

Her ses skærmdump fra deres hjemmeside:

International Media Support, på deres hjemmeside kan du finde nedenstående oversigt over hvor mange millioner Euro de modtager fra Sverige, Danmark, Norge og andre donorer. Ifølge NGO’en modtog de knap 35 millioner Euro i 2022.

Skærmdump: https://www.mediasupport.org/about/financial-overview/

Oxfam, om statsstøtte skriver NGO’en på deres hjemmeside: – Oxfam Danmark har indgået et ny strategisk partnerskab med Danida, der løber fra 2022-2025 i forlængelse af det mangeårige partnerskab. Bevillingen til det strategiske partnerskab udgør i alt 103 mio. kr. årligt.

Derudover modtager Oxfam følgende ekstra midler: – Som led i det strategiske partnerskab er Oxfam Danmark blevet valgt til at modtage ekstrabevillinger fra Danida. Det er bevillinger, der bidrager til at styrke indsatserne i henhold til nye behov og prioriteter i løbet af den 4-årige periode. Oxfam Danmark har indtil videre fået ti fem ekstrabevillinger fra Danida:

  • Projekt i Syrien; 5 mio. kr.
  • Projekt i Palæstina; 5 mio. kr.
  • Projekt i Burkina Faso; 5,65 mio. kr.
  • Projekt i Syrien; 2,75 mio. kr.
  • Projekt i Libanon,; 7,9 mio. kr. i 2022 og 2,9 mio. kr. i 2023
  • Projekt i Mali; 5 mio. kr.
  • Projekt i Mali; 3,4 mio. kr.
  • Projekt i Yemen; 9,5 mio. kr.
  • Projekt i Kenya; 5 mio. kr.
  • Projekt i Ghana, Uganda og Kenya; 17,5 mio. kr
  • Derudover modtager Oxfam EU-midler, midler fra Sverige, Norge, fonde og Danmarks Indsamling

Greenpeace, ifølge Greenpeace finansieres de primært af donationer fra private.

📢Hvad mener du om brugen af dine skattekroner?
✍🏻Skriv din mening længere nede i kommentarfeltet. 👇

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem