De syriske myndigheder har konfiskeret våben, der var på vej til terrororganisationen Hizbollah i Libanon, skriver Syriens nyhedsbureau SANA.
Syriens nyhedsbureau har publiceret billeder, hvor der blandt andet ses konfiskerede rifler, panserværnsvåben og ammunition.
Tidligere på måneden konfiskerede Syriens nye regime også våben på deres vej til Libanon.
Hvis Syrien gør alvor af sine forsøg på at stoppe de iranske våbenleveringer til Hizbollah, vil det være et historisk politisk i Israels naboland, der ikke anerkender Israels ret til at eksistere.
Under Assads diktatur blev våbenleverancer uhindret kørt igennem Syrien. Men efter Assads fald, er det noget som tyder på, at det nye regime ikke vil acceptere det.
Selvom de seneste takter fra Syrien er positive, er det ikke til at vide, hvad fremtiden vil bringe med sig. Spillereglerne i Mellemøsten er nogle helt andre end dem i Vesten.
Ahmad al-Sharaa, der er Syriens nye de facto leder, har tidligere udtalt at Syrien ikke vil true Israel eller lade iranske styrker slå rødder, men igen – Mellemøsten er ikke Vesten og virkeligheden på jorden kan hurtigt ændre sig.
Vesten burde lytte til de arabiske stemmer, der ved meget mere om Mellemøsten end de vestlige eksperter, der ikke forstår, hvordan regionen fungerer.
I Danmark er Naser Khader et rigtig godt eksempel. Med sin syriske baggrund og langvarige politiske karrierer, er Khader en vigtig dansk stemme, der ved mere om Mellemøsten end de fleste. Netop derfor er hans analyse af, hvad der rør sig i regionen afgørende for at forstå, hvorfor Mellemøsten ikke kan sammenlignes med Vesten, inkl. Danmark.
I Danmark prioriterer vi heller ikke de kloge stemmer, der ved hvad de taler om, når det gælder Mellemøsten. Danske medier giver ofte ikke deres læsere fri adgang til at læse deres analyser af den aktuelle situation i regionen. Et af de seneste eksempler var Naser Khaders kommentarer i Berlingske Tidende om Mogens Lykketofts holdning til udenrigspolitik og Mellemøsten. Traditionen tro, var Khaders kommentarer låst for læsning, men du kan læse dem her via MIFF. Naser Khader: – Lykketoft skriver, at han nu ser Syrien som et lysglimt i det mørke, der har sænket sig over verdenen. Jeg håber, han har ret. Jeg frygter, at han igen tager fejl og undervurderer den ondskab, som Syriens nye leder er rundet af, hvis han får magt, som han har agt. Fuldstændig ligesom Obama undervurderede Kina, Iran, Rusland og alle de andre lande, der i dag er roden til al den ondskab, som vi kæmper mod. Eller rettere: Som andre bekæmper for os.

Her ses flere konfiskerede våben på vej til Libanon, 17. januar 2025. (Foto: SANA)