Klik her for at blive medlem af MIFF nu – hjælp os med at nå 18.000 medlemmer i Norden

Krigen mod Israel – flere tusind raketangreb, 100 dræbte, 1000 sårede og flere kidnappet af Hamas

På billedet ses en terrormyrdet israeler i byen Sderot. 7. oktober. (Foto: Flash90)
I dag blev israelske børn, kvinder og mænd myrdet af bevæbnede terrorceller i flere byer.

I dag blev Israel angrebet af Hamas fra flere fronter i massivt angreb med flere tusind raketangreb, terrorist-infiltrationer i flere israelske samfund, kibbutzer og byer, henrettelser og kidnapning af israelske børn, kvinder og mænd.

I skrivende stund er mindst 100 israelere blevet dræbt og mindst 1.000 er såret, skriver Jerusalem Post.

På sociale medier deles klip af dræbte israelske soldater, hvis lig skændes i Gaza, kidnappede israelere der fragtes til den Hamas-kontrolleret enklave, en Hamas terrorist Live-streamede kidnapning af israelsk familie med små børn og en baby. En gravid mor gemte sig med sine børn i et sikkerhedsrum i deres kibbutz mens terrorister forsøgte at trænge ind til dem.

Mindst 45 israelske børn, kvinder og mænd menes at være blevet kidnappet af Hamas.

Sagen opdateres

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs over 13.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem