Krigen mod Israel – dødstallet fortsætter med at stige

De seneste to døgn er mindst 900 israelere blevet brutalt myrdet af Hamas-terrorister. Over 2,400 er blevet såret, flere tusind raketter er regnet ned over israelske byer og flere hundrede israelske- og udenlandske børn, kvinder, ældre og mænd er blevet kidnappet af bevæbnede terrorister til Hamas-kontrolleret Gaza. Her ses en såret israeler på vej til hospitalet, 7. oktober 2023. (Foto: Flash90)
Tragisk dag i Israel.

Som MIFF tidligere har skrevet, blev Israel i dag angrebet af Hamas fra flere fronter i massivt angreb med flere tusind raketangreb, terrorist-infiltrationer i flere israelske samfund, kibbutzer og byer, henrettelser og kidnapning af israelske børn, kvinder og mænd.

I skrivende stund er mindst 250 israelere blevet dræbt og mindst 1.400 er såret, skriver i24NEWS.

På sociale medier deles klip af dræbte israelske soldater, hvis lig skændes i Gaza, kidnappede israelere der fragtes til den Hamas-kontrolleret enklave, en Hamas terrorist Live-streamede kidnapning af israelsk familie med små børn og en baby. En gravid mor gemte sig med sine børn i et sikkerhedsrum i deres kibbutz mens terrorister forsøgte at trænge ind til dem.

Mindst 45 israelske børn, kvinder og mænd menes at være blevet kidnappet af Hamas.