Israels nye udenrigsminister Gabi Ashkenazi kommenterede mandag den 18. maj den amerikanske præsident Donald Trumps fredsplan. Ashkenazi kaldte planen “en historisk mulighed for at forme Israels fremtid i årtier fremover.”
Politikeren fra partiet Kahol Lavan afgav kom med sine udtalelser under en ceremoni i udenrigsministeriet dagen efter han var blevet svoret ind som minister.
Den nye udenrigsminister sagde også at han ser en forbedring i forbindelserne med Jordan og Egypten som meget vigtig, skriver Ha’aretz.
-De er vores vigtigste allierede i håndteringen af udfordringer i regionen, sagde han.
Men Jordans konge Abdullah II har advaret om at forbindelserne mellem Israel og Jordan vil blive svækket, hvis Israel annekterer dele af Vestbredden, som Trump-planen antyder. Ashkenazi sagde under Udenrigsministeriets møde, at fredsplanen skal “implementeres ansvarligt og i fuld koordinering med USA.”
-Planen vil blive implementeret ansvarligt i fuld koordinering med USA, samtidig med at den tager sig af Israels fredsaftaler og strategiske interesser sagde statssekretæren, uden eksplicit at give sin støtte til en ensidig annektering.
Gabi Ashkenazi var tidligere leder af det israelske forsvar fra 2007 til 2011. Han er nummer to i KAhol Lavan partiet efter partileder Benny Gantz.
