Tempelbjerget er det helligste sted i jødedommen. Ifølge traditionen er det stedet, hvor Gud afholdt Abraham fra at ofre sin søn Isak, og hvor de jødiske templer i det gamle Jerusalem engang lå.
- Læs mere om hvorfor Tempelbjerget er så betydningsfuld.
Den 6. september blev der offentliggjort en rapport, der endnu en gang illustrerer, hvordan de palæstinensiske myndigheder (PA) ser på området. Det palæstinensiske nyhedsbureau Wafa rapporterede, at 40.661 “bosættere” havde besøgt Tempelbjerget i løbet af årets første otte måneder. En lokal PA-repræsentant udtalte, at “indtrængerne” havde “forsøgt at udføre talmudiske ritualer og bønner i moskéens gårdhave.” Hun hævdede, at hele området på 144 dunam (omtrent på størrelse med 20 fodboldbaner efter FIFAs internationale standarder) er muslimernes “eksklusive ret”.
Efter at Israel havde befriet Østjerusalem i 1967, overlod Israel den daglige administration af Tempelbjerget til en muslimsk organisation (Waqf-rådet), der er under jordansk tilsyn.
“Den jødiske tilbageholdenhed var tiltænkt at sikre sameksistens. Den må ikke blive en tilladelse til at udviske jødiske rettigheder,” kommenterer den israelske blog First One Through.
Hvorfor er der ikke et større ramaskrig, når PA udvisker det jødiske folks rettigheder til dets helligste sted? Nogle af Israels kritikere anklager landet for “jødisk overherredømme”, men lader til at være fuldstændig ligeglade med muslimsk overherredømme.
“I årtusinder har jødiske bønner været rettet mod Jerusalem. Jødisk liturgi, sorg og håb om forløsning er alle knyttet til stedet.” Gennem historien har mange religiøst praktiserende jøder afholdt sig fra at gå på dele af bjerget, netop fordi de anser jorden for at være for hellig til at betræde uden den påkrævede rituelle renhed, skriver First One Through.
Forfatteren argumenterer for, at Waqf-rådet og Jordan bør holdes ansvarlige: Hvis de ikke kan anerkende, at Tempelbjerget er jødedommens helligste sted, bør de ikke længere have lov til at administrere stedet. Hvis de tal, som PA opgiver, skal tages alvorligt, betyder det, at det gennemsnitlige daglige antal jødiske besøgende på Tempelbjerget i år hidtil har været 168. De jødiske besøgende kommer naturligvis ikke blot fra Judæa, Samaria og Østjerusalem, men også fra selve Israel, og alligevel klassificeres de som “bosættere” i PA’s terminologi.







