Kom og hør Jotam Confino

Jotam Confino. (Foto: Privat)
Siden massakren mod Israel er dansk-israelske Jotam Confino blevet udsat for trusler, eksplosiv had på sociale medier og flere danske medier har givet ham mundkurv på. Hør hans historie på MIFF Forum.

Se program, priser, tilmelding her. 

Tusind tak til Jotam Confino, vi er meget stolte over at Confino har takket ja til at deltage i MIFF Forum. Confino har en bachelorgrad i internationale studier og en mastergrad i sikkerhed og diplomati. Udover at være journalist, er han også forfatter og foredragsholder med speciale i Mellemøsten. Confino har sin base i Israel og han forstår spillereglerne i Mellemøsten. Mens han stort set ikke får taletid i danske medier (udover B.T., hvor han blev ansat som mellemøstkorrespondent efter han blev fyret af TV2), værdsætter de internationale medier hans saglige dækning af krigen i Gaza og regionen generelt. Confino har blandt dækket Mellemøsten for The Daily Telegraph, CBS News, BBC, USA Today, Daily Mail og The Times Radio

Jotam Confino: – Jeg tog grueligt fejl – antisemitismen lever i bedste velgående i Danmark, siden 7. oktober-massakren mod Israel i 2023, har Confino dækket Israels syv frontskrig mod Iran og deres terror allierede. Han har været med nede i Hamas- og Hizbollah terror tunneler og har fulgt krigens udvikling tæt. Samtidig har Confino også kæmpet sin egen «forsvarskrig» på den danske hjemmebane mod strømmen af trusler fra danske Israel-hadere og antisemitter. MIFF Danmark har løbende givet Confino taletid og delt hans artikler. 

Læs også: – Grotesk at DR vil deklarere mig fordi jeg arbejder for et jødisk medie

Confino holder to foredrag under MIFF Forum: 

  • At blive udsat for trusler af danske Israel-hadere og dække Gaza som dansk-israelsk journalist
  • Gaza; hvad er propaganda og hvad er sandt?

Alle danske, færøske og grønlandske MIFF’ere er velkommen! årets MIFF Forum afholdes 1-2. november på det idylliske Sola Strand Hotel tæt på Stavanger lufthavn. Se program, priser, tilmelding her.

Israelsk-aramæisk-kristne Shadi Khalloul, udover at vise din støtte til Jotam Confino og deltage ved hans foredrag, vil du også få en enestående mulighed for at høre israelsk-aramæiske Shadi Khalloul fortælle om at være en del af den jødiske stats blomstrende minoriteter, der ikke kan leve i fred noget andet sted i Mellemøsten. Shadi er både israelsk politiker og står i spidsen for sin minoritet i Israel. Han vil holde foredrag om: 

  • Hvorfor de israelsk-aramæisk-kristne støtter den jødiske stat
  • Iran og Det Muslimske Broderskabs trussel mod jøder og kristne

Vi glæder os til at byde jer velkommen.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem