- Sagen er opdateret med nye oplysninger senest kl. 13.00
Kort før klokken 08.00 dansk tid kom der meldinger om, at flyet havde udsendt en nødalarm og den internationale kode for en flykapring. På flyradarer kan man se, at flyet dykkede brat, før det senere vendte om og landede i Tabuk i Saudi-Arabien.
Israels samlede sikkerhedsledelse gik i fuld alarmberedskab. Både israelske og saudiske jagerfly blev sendt på vingerne og skal have eskorteret flyet det sidste stykke ind mod lufthavnen i Saudi-Arabien.
Hvad skete der i cockpittet?
Men hvad skete der egentlig om bord på flyet? De første meldinger lød på, at piloterne havde haft en voldelig konflikt i cockpittet.
Kanal 14 meddeler, at den ene pilot angiveligt forsøgte at styrte flyet, og at det var årsagen til, at flyet faldt dramatisk fra 30.000 fods højde til 15.000 fod. Den anden pilot overmandede piloten, der ville styrte flyet, og fik efterfølgende hjælp fra flere passagerer. Billeder delt på sociale medier viser passagerer med blodpletter på tøjet.
De israelske myndigheder efterforsker nu hændelsen som et terrorangreb. De har mistanke om, at andenpiloten forsøgte at overtage kontrollen med flyet for at styrte det.
– En ekstremt alvorlig hændelse blev afværget. Andenpiloten er nu til afhøring, og der er tiltagende tegn på, at han forsøgte at overtage kontrollen med flyet for at styrte det med passagerer om bord, siger en israelsk embedsmand til israelske medier.
Premierministerens kontor oplyser, at hændelsen nu er under kontrol, »og at alle nødvendige foranstaltninger bliver truffet for at få de israelske passagerer sikkert hjem til Israel«.
– For første gang i over 20 år har nogen forsøgt at kapre et fly på vej til Israel. Som ved et mirakel blev piloten fra Oman overmandet, før han havde held med sit forehavende, skriver den israelske journalist Amit Segal. Flykapreren, som allerede sad i cockpittet, blev standset af kabinepersonalet og passagerer, der trængte ind i cockpittet for at stoppe ham.
Videobilleder fra cockpittet viser en blodig kaptajn, der ligger på gulvet, mens en person, der ser ud til at være en anden ansat i flyselskabet – højst sandsynligt andenpiloten – ligger bundet og tilsynelatende bevidstløs på gulvet. »De forsøgte at myrde piloten. Vi overmandede angriberen,« siger en israelsk passager på videoen.
Flyet blev efter sigende landet i Saudi-Arabien af to andre piloter, som tilfældigvis var om bord på flyet.

Israelske medier viser billeder af passagerer, som har fået blodpletter på tøjet efter hændelsen. (Foto: Privat, via Amit Segals Telegram-kanal)








