FN’s sikkerhedsråd har i går vedtaget en USA-støttet resolution om etablering af en international stabiliseringsstyrke i Gaza. Styrken er en del præsident Trumps 20-punktsplan, der skal munde ud i fred i Gaza.
13 af sikkerhedsrådets 15 medlemmer stemte for resolutionen. Rusland og Kina afstå, ingen lande nedlagde veto og resolutionen blev vedtaget.
Mike Waltz, der er USA’s FN-ambassadør, udtaler: – Dagens resolution er et vigtigt skridt på vejen mod et blomstrende Gaza og sikkerhed for Israel.
Stabiliseringsstyrken har fået mandat til at afvæbne Hamas, der stod bag den værste massakre mod jøder siden Holocaust. Styrken vil også sørge for at demilitarisere Gaza, ødelægge Hamas terror-infrastruktur og Hamas terror-tunneller.
Resolutionen slår fast, at styrken skal have adgang til at udføre de opgaver, som den vil finde nødvendige for at kunne gennemføre Gaza-planen, der sker i samarbejde med Israel og Egypten.
Resolutionen lægger desuden op til etablering af en midlertidig Gaza-administration, der skal stå for genopbygning af enklaven.
Administrationen skal kontrollere den tidligere Hamas-enklaven frem til de palæstinensiske myndigheder (PA), vil kunne overtage kontrollen, når PA har gennemført de nødvendige reformer.
Du kan læse mere om planen her.
Tror du at PA vil kunne overtage kontrollen over Gaza?
Skriv din mening længere nede i kommentarfeltet.







