Planlægger at genoptage flytrafikken til Israel hurtigst muligt

Her se et El Al-fly lette fra Ben Gurion Lufthavn for at bringe strandede israelere hjem, 19. juni 2025. (Foto: Flash90)
Hvis våbenhvilen holder, vil israel snart åbne sit luftrum.

Situationen er fortsat uklar, efter Israel igen blev ramt af missilangreb fra Iran kort efter våbenhvilen trådte i kraft. Missilet blev skudt ned, men Israel har meddelt at de vil svare igen på angrebet. 

Alligevel har de israelske flyselskaber allerede lagt planer om at genoptage lufttrafikken til og fra Israel, så snart situationen tillader det. 

Israels luftrum har været lukket siden ​​den 13. juni. Hvis situationen ikke eskalerer igen, forventes det, at de kommercielle flyvninger til og fra Israel snart genoptages.

Siden luftrummet blev lukket har der kun været nødfly for de omkring 100.00 israelere, der var strandet rundt omkring i verden. 

Lufthavnspersonalet i Ben Gurion Lufthavn er også begyndt at forberede sig på fuld kapacitet igen, så snart myndighederne giver grønt lys. 

Sammen med de israelske flyselskaber, er flere internationale flyselskaber er også ved at forberede sig på at komme på vingerne igen. 

Samtidigt har flere virksomheder meddelt, at det vil vare et stykke tid, før de vender tilbage til Israel.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem