Klik her for at blive medlem af MIFF nu – hjælp os med at nå 18.000 medlemmer i Norden

Danske Itzik blev mindet i Folketinget

I nat blev de jordiske rester af danske Itzik og tre andre gidsler frigivet af Hamas efter mere end 500 dages fangenskab. Her ses Folketinget under et minuts stilhed for Itzik. (Foto: Skærmdump, tv fra Folketinget, https://www.ft.dk/da/aktuelt/tv-fra-folketinget)
Danske Itzik blev kidnappet af terrorister under massakren mod Israel i 2023. I nat blev hans jordiske rester frigivet af Hamas. Æret være hans minde.

Som MIFF kunne fortælle her til morgen, er mere end 500 dages kamp for at få danske Itzik hjem slut.

Om Itzik, skrev Israels præsident på X: – Itzik Elgarat var en kærlig far til to og elsket af sine niecer og nevøer. Han elskede livet og vil blive husket i Kibbutz Nir Oz for sin store kærlighed til backgammon og passion for fodbold.

Udover Itzik, blev de jordiske rester af Ohad, Tsachi og 86-årige Shlomo også frigivet af Hamas:

X skrev Israels ambassadør om Itzik: – På denne svære dag vil jeg gerne sende min dybfølte kondolencer til Elgarat familien, både i Danmark og i Israel. Itzik blev kidnappet af Hamas terrorister i løbet af den frygtelige morgen 7. oktober. Han var en fredens mand fyldt med latter og mod, hvis liv brutalt blev taget af Hamas. I mere end 500 dage håbede vi at se ham returnere til hans elskede familie. I dag sørger vi og sender vores støtte til familien. Æret være hans minde.

Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen skrev på X: – Det berører mig dybt, at det dansk-israelske gidsel i Gaza nu er meldt dræbt. Mine tanker går til hans familie og pårørende, som jeg har været i kontakt med adskillige gange de seneste måneder. Vi sørger med jer.

I Folketinget blev dagens møder indledt med et minuts stilhed for Itzik.

Skærmdump: https://www.ft.dk/da/aktuelt/nyheder/2025/02/1-minuts-stilhed-for-danskisraeler

Hvad mener du at Danmark kunne have gjort for at redde Itzik?
Skriv din kommentar nedenfor i kommentarfelet.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs over 13.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem