78-årige Elna: – Jeg lader mig ikke skræmme

Her bliver Elna Hodnefjell omringet af pro-palæstinensere, kort før de stjæler hendes flag. (Foto: Skærmdump)
I Stavanger blev Elna omringet af pro-palæstinensiske demonstranter, der stjal og trampede på hendes israelske flag – men den 78-årige nægter at lade sig skræmme.

Den 5. maj deltog Elna Hodnefjell i et møde arrangeret af MIFF’s lokale forening i Stavanger, Norge. Efter mødet blev deltagerne mødt af en gruppe pro-palæstinensere, der demonstrerede uden for lokalerne. Da Elna så de mange demonstranter med palæstinensiske og arabiske flag, tog hun sit nyindkøbte israelske flag frem.

– Da vi kom ud, så vi en masse arabiske flag. Jeg havde lige købt et israelsk flag og tænkte, at jeg ville vise det frem, fortæller hun til MIFF.

Kort efter blev Elna og hendes veninde omringet af flere demonstranter. En ung, maskeret person rev brutalt flaget ud af hænderne på den 78-årige kvinde.

– Vi prøvede at løbe efter dem, men de var så hurtige, at vi ikke havde en chance for at fange dem. Vi er jo to ældre kvinder, siger Elna.

Personen, der stjal flaget, løb grinende frem og tilbage foran de to kvinder. Til sidst kastede han flaget på jorden og begyndte at hoppe på det. Elna har ikke set flaget siden.

– Jeg blev ikke bange, men jeg blev meget irriteret, siger hun.

Kort efter episoden passerede en politipatrulje forbi. Elna forsøgte at få betjentene til at standse, men uden held.

– Jeg tror ikke, de så, at jeg vinkede. Jeg ønskede, at de skulle tale med demonstranterne, så jeg måske kunne få mit flag tilbage, forklarer hun.

Hun har ikke anmeldt hændelsen og har heller ikke planer om det. Ifølge Elna sagde en af demonstranterne, at efter de havde taget hendes flag, at de “ville de komme og tage Europa og Norge”.

Trods episoden er Elna fast besluttet på at fortsætte sin støtte til Israel og deltage i fremtidige MIFF-arrangementer.

– Siden hændelsen har jeg allerede været til endnu et MIFF-møde, mens pro-palæstinensere råbte og skreg og kaldte os børnemordere. Men jeg lader mig ikke skræmme, understreger hun.

Se et klip af episoden her:

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem