Klik her for at blive medlem af MIFF nu – hjælp os med at nå 18.000 medlemmer i Norden

MIFF sluttede året med at fortælle unge jøder om vores arbejde

Den 30. december 2024 fortalte MIFF's daglige leder Conrad Myrland om vores arbejde under SJUF-ungdomskonference i Oslo. (Foto: SJUF)
MIFF var med til at sponsorere ungdomskonferencen.

Foreningen bag ungdomskonferencen hedder SJUF og består af unge jøder i alderen 18-30 år. SJUF arbejder for at fremme jødisk liv og samarbejde på tværs af Skandinavien.

Se hvordan MIFF arbejder for at uddanne fremtidens Israel-venner her.
Se hvordan unge danske/færøske Israel-venner kan deltage i MIFF’s kommende Israel-tur for unge 18-30 årige.

Den 30. december deltog MIFF’s daglige leder Conrad Myrland i ungdomskonferencen. Myrland fortalte om MIFF’s arbejde i Norge, Danmark og Sverige. Derudover besvarede han spørgsmål og lyttede til indspark fra deltagerne

Under konferencen sagde Myrland blandt andet: – Unge jøder i Skandinavien udsættes for et større pres end nogensinde. Derfor er det afgørende for MIFF, at støtte konferencen her hos det jødiske samfund i Oslo.

Norske jøder fandt støtten hos MIFF, de fleste jøder i Norges lille jødiske samfund, bliver ikke mødt af støtte fra deres toneangivende landsmænd, det være sig akademikere, forskere, organisationer, medier, den norske regering- og embedsmænd. Faktisk viste en meningsmåling i 2023, at støtten fra de nævnte, til deres jødiske landsmænd kun ligger på 1-4%. Undersøgelsen viste også at et flertal af Norges jøder fandt støtten hos MIFF. MIFF er politisk- og religiøs neutral og byder alle Israel-venner velkommen. Meld dig ind i MIFF her.

Bevæbnet politi foran den jødiske vuggestue i København, de danske jøder oplever også et massivt pres – aldrig har jødisk liv i Danmark været mere presset. Går du en tur ned af Krystalgade i hjertet af København, vil du blive mødt af bevæbnede soldater, politi, sikkerhedsvagter, overvågningskamera, skudsikkert glas og meget andet foran synagogen. Små jødiske vuggestuebørn mødes af samme syn foran deres vuggestue ved indgangen til Carolineskolen, der blev grundlagt i 1805 og er en af de ældste jødiske skoler i verden.

Statsminister Mette Frederiksen: – Hvor er det folkelige oprør over, at jødiske børn må gå i skole under politibeskyttelse?  

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs over 13.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem