Velkommen til luksushotellet med Hamas-terrorister

Terroristerne boede på luksushotellet Renaissance Cairo Mirage Hotel. (Foto: Marriot)
Ved du hvem du deler hotel med når du rejser på ferie?

For at få de sidste levende og myrdede gidsler hjem fra Gaza, gik Israel med til at løslade omkring 2000 palæstinensere fra israelske fængsler, inkl. 250 terrorister, der afzonede livstidsdomme for at myrde israelere. 

Som en del af aftalen blev 154 løsladte terrorister deporteret til Egypten, hvor de kunne nyde tilværelsen på et femstjernes luksushotel i hjertet af Kairo, skriver Daily Mail.

Avisens journalister så terroristerne nyde livet på hotellets bar, spise buffet og svømme i swimmingpoolen.

Terroristerne så også deres familier og stillede op til selfies med deres lokale fans. 

Det vides ikke hvem, der har betalt regningen på omkring 256.000 kr per nat for de 154 terrorister, der har israelske liv på samvittigheden.

Daily Mail har forgæves kontaktet hotelkæden Marriott for at få en kommentar.  

Avisen har forgæves, også forsøgt at kontakte Hamas’ allierede i Tyrkiet og Qatar. De har både midler og vilje til at betale så astronomisk høj en regning.

Daily Mail så også Mahmoud Issa på luksushotellet. Han har siddet i fængsel siden 1993 for at kidnappe og myrde Nissim Toledano, der var en israelsk grænse politimand.

I 1983 stod Samir Abu Nima bag en busbombe i Jerusalem, der kostede 6 liv, inkl. et barn, han nød også livet på hotellet.

Også Basem Khandakji, der i 2004 var med til at bombe Tel Aviv’s ikoniske Carmel-marked, hvor 3 blev dræbt og 50 blev såret, nød luksustilværelsen på hotellet i Kairo. 

De udenlandske turister, der havde betalt for at nyde egyptisk luksus, anede ikke at de delte hotel med farlige terrorister 

Den britiske avis så terroristerne hæve bunkevis af kontanter fra hotellets bankautomat. 

Ifølge den israelske nyhedskanal N-12, har en hotelansat fortalt, at terroristerne boede på hotellet i en periode, men nu skulle de være flyttet. 

Terroristerne måtte ikke forlade hotellet uden tilladelse fra egyptisk politi. 

Flere af de farlige terrorister vil søge om opholdstilladelse i Egypten, mens andre vil rejse videre til Tyrkiet, Qatar og Tunesien.

Ved du hvem du deler hotel med når du rejser på ferie?