Europas ulidelige hykleri mod Israel kender ingen grænser

Den 7. oktober 2023 blev Israel udsat for den værste massakre mod jøder siden Holocaust. Siden masskakren er Israel-had og antisemitisme eksploderet. På billedet græder en israelsk soldat over massakren. (Foto: Shabtay Emanuelov, 17. juni 2024, iStock Photo)
De vestlige lederes kritik af Israel får en til at tvivle på, om de samme vestlige ledere vil have styrken og viljen til at føre Europa til sejr, hvis Europa en dag skulle blive angrebet af Putin, skriver Joachim B. Olsen, der er B.T.s debatredaktør.

B.T. er et af de eneste danske medier, der ikke er hoppet med på Hamas’ propaganda. Den 11. august publicerede B.T. i B.T mener, hvad du ikke kommer til at læse på DR eller TV2:

B.T. mener: Europas ulidelige hykleri

Det er legitimt at kritisere den israelske plan for at indtage Gaza City og overtage sikkerhedskontrollen med hele det krigshærgede Gaza. Men så skylder man at opstille et alternativ, som tjener de samme mål: fjernelse af Hamas som magtfaktor i Gaza, returnering af de israelske gidsler og et realistisk bud på, hvem der så skal regere Gaza, når krigen er slut, skriver Joachim B. Olsen.

Videre skriver Joachim B. Olsen:

Rent militært har de sidste knap to års krig i Mellemøsten været en succes for Israel.

Vesten advarede Israel om ikke at gå i krig med Iran, da de frygtede, at det kunne føre til en storkrig i Mellemøsten. Israel lyttede ikke, og Iran blev ydmyget. Irans indflydelse i regionen er blevet stærkt svækket. Der kom ingen storkrig.

De samme vestlige ledere, som havde advaret Israel mod at angribe Iran, gik derefter ud og glædede sig over, at Iran var blevet svækket, og deres atomprogram ødelagt.

Vestlige ledere advarede Israel mod at udvide krigen mod terrororganisationen Hizbollah i Libanon. Hizbollah blev totalt ydmyget, deres lederskab dræbt, og siden har de ikke ønsket at deltage i krigen. 

I dag er deres indflydelse i Libanon stærkt svækket, og den libanesiske regering overvejer nu, om det er på tide, at denne stat i staten, som Hizbollah er, bliver afvæbnet.

Det glæder de samme vestlige ledere, som advarede Israel mod at gå i krig med Hizbollah, sig nu over.

Vesten advarede i april sidste år Israel om at gå ind i byen Rafah i det sydlige Gaza, da det ville koste titusinder af civile palæstinensere livet. Men på godt en uge var de civile evakueret fra Rafah, og Vestens forudsigelser viste sig igen at være forkerte.

Nu er det Israels plan om at indtage Gaza City, overtage sikkerhedskontrollen med Gaza som helhed, demilitarisere Gaza og indsætte et palæstinensisk styre, som hverken er Hamas eller det forhadte og korrupte Fatah, som får de vestlige ledere til at stejle og fordømme Israel.

Det er legitimt at kritisere den plan. Ledelsen af den israelske hær er også skeptisk. Det er store dele af den israelske befolkning også.

Men hvad er alternativet?

Trækker Israel sig helt ud af Gaza nu, så er der en risiko for, at Hamas beholder magten, eller at der udbryder borgerkrig mellem de rivaliserende fraktioner af klaner og islamistiske organisationer. Lovløsheden vil herske. Det er ikke i de mest udsatte palæstinenseres interesse. 

Hamas kommer ikke til at frigive gidsler uden at blive sat under militært pres. Det har været de bitre erfaringer indtil nu.

Det er under ingen omstændigheder acceptabelt, at Hamas, som startede denne krig, bliver siddende ved magten i Gaza. Det er alle vestlige ledere enige om, men de har ikke noget svar på, hvordan Hamas skal fjernes som politisk magtfaktor.

Hvis ikke Israel skal stå for sikkerheden, når krigen forhåbentlig snart er slut, hvem skal så?

Har de vestlige lande tænkt sig at sende tropper? Nej!

De arabiske lande vil måske sende tropper, men det er ikke sandsynligt.

De vestlige lederes hykleri er ufatteligt.

Det er legitimt at kritisere Israel for fødevaresituationen i Gaza. Israels forsøg på at omlægge nødhjælpen, så den ikke lander i hænderne på Hamas og andre kriminelle i Gaza, er ikke lykkedes godt nok.

Det skal Israel have rettet op på nu.

Men at kritisere Israel for at gøre jobbet færdigt ved at nedkæmpe Hamas, få gidslerne frigivet og overtage sikkerhedskontrollen med Gaza er hyklerisk og det er svagt. Særligt, når man ikke selv har noget bud på, hvordan ovenstående mål skal nås.

De vestlige lederes kritik af Israel får en til at tvivle på, om de samme vestlige ledere vil have styrken og viljen til at føre Europa til sejr, hvis Europa en dag skulle blive angrebet af Putin.

Denne leder er inspireret af mandagens afsnit af Borgerlig Tabloid – podcasten hvor B.T.s debatredaktør, Joachim B. Olsen, sætter en tydelig og velargumenteret borgerlig dagsorden. Se podcasten på B.T.s YouTube-kanal eller lyt til afsnittet i Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke ‘lyt’ her.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem