Løkke Rasmussen: – Vores timing for anerkendelse af Palæstina er afgørende

Løkke Rasmussen: - Vi kan kun anerkende Palæstina en gang, og derfor skal timingen nøje overvejes. På billedet ses palæstinensiske flag i den palæstinensiske by Rawabi i Judæa og Samaria. (Foto: MIFF)
Udenrigsministeren: - Vi skal huske, at vi kun kan anerkende Palæstina en gang, og derfor skal timingen nøje overvejes.

Efter Israel blev udsat for den værste massakre mod jøder siden Holocaust, besluttede flere lande at anerkende en palæstinensisk stat. Senest har præsident macron besluttet, at Frankrig vil gøre det samme.

I den forbindelse har udenrigsministeren udtalt til DR: – Jeg respekterer Macrons beslutning om at ville anerkende Palæstina som stat og deler til fulde ønsket om fremdrift hen imod en to-statsløsning. Spørgsmålet er så, om anerkendelse af Palæstina lige nu bringer os tættere på det mål. 

Udenrigsministeren drømmer om en to-statsløsning og siger: – Vores holdning er, at anerkendelse ideelt bør ske som resultat af en forhandlet to-statsløsning eller som led i en bredt koordineret EU-indsats.

Løkke Rasmussen understreger også at Danmark er “i tæt kontakt med vores EU-partnere og andre ligesindede, også om behovet for en våbenhvile i Gaza, så vi kan få stoppet krigen og de katastrofale lidelser, der udspiller sig”.

Løkke Rasmussen: – Timing betyder alt
Udenrigsministeren er kendt for at handle strategisk, derfor kan det ikke undre, at han føre samme politik når det gælder dansk anerkendelse af en palæstinensisk stat. Da flere partier tog spørgsmålet op at Danmark bør anerkende en palæstinensisk stat i FN, lød svaret fra udenrigsministeren, at timing betyder alt og tilføjede: – Vi skal huske, at vi kun kan anerkende Palæstina en gang, og derfor skal timingen nøje overvejes, og det er så baggrunden for, at regeringen ikke kan støtte beslutningsforslaget her i dag.

Israelsk-norske Omri: – Uudholdeligt at leve i Skandinavien
Mens den danske udenrigsminister drømmer om en palæstinensisk stat og to-statsløsningen, kæmper Israel for at overleve terror- og propagandakrigen, der har kørt på steroider siden 7. oktober-massakren. Hadet mod Israel og det jødiske folk ses overalt – også i Danmark. Medier, sociale platforme, plakater, demonstrationer – du finder hadet overalt og det har alvorlige konsekvenser.

Jødiske børn bliver overfaldet for at vise jødiske symboler, israelske turister trues på livet og ingen griber ind.

I går kunne MIFF fortælle om israelsk-norske Omri, der blev overfaldet i Aarhus, uden at der blev grebet ind. Omri, der har set hvordan hadet er steget i Skandinavien siden han flyttede til Norge i 2012, fortæller: – De stormede vores bord i baren, og det var både skræmmende og ydmygende. De unge råbte: “Din luder, dit svin, din barnemorder, f_uck Israel” og truede med at dræbe mig. Ingen greb ind. Vi har sendt et klip af overfaldet til politiet i Aarhus.

Omri fortæller også at utrygheden har spredt sig i Europa og Skandinavien. Han slutter: – Jeg kan ikke se mig selv leve her om nogle år. Det er virkelig livsfarligt.  

Mens jøder og israelere ikke føler sig trygge i Danmark, arbejder udenrigsminister Løkke Rasmussen på at finde den helt rigtige timing til at anerkende en palæstinensisk stat. For nyligt sagde han: – Vi skal huske, at vi kun kan anerkende Palæstina en gang, og derfor skal timingen nøje overvejes.

📢Hvad mener du om Danmarks plan for anerkendelse af en palæstinensisk stat?
✍🏻 Skriv din mening længere nede i kommentarfeltet.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem