Dan Harder: – Det er under al kritik at DR fortsat formidler FN’s anti-israelske løgne om hungersnød i Gaza

Her ses palæstinensere lave mad i Gaza, 17. maj 2024. (Foto: Flash90)
- I stedet for systematisk at sprede misinformation, burde DR bidrage til at afdække, hvordan forskellige FN-organer gennem de sidste mange måneder har forsøgt at holde liv i den åbenlyse løgn om en israelsk skabt sultkatastrofe i Gaza, skriver Dan Harder.

MIFF har delt flere artikler fra Dan Harder som driver hjemmesiden www.israel-online.dk.
På hjemmesiden kan du læse om mediernes Israel-dækning og relaterede emner.
For nyhedsmails, skriv til: nyhedsbrev@israel-online.dk

Her er hans seneste gennemgang af DR’s Israel-dækning:

Den 9. juli skrev DK, at nogle FN-eksperter vurderer, at “hungersnøden har spredt sig i Gaza”. Det er selvfølgelig helt på sin plads at rapportere, at nogle mennesker i FN-regi fortæller en løgn om hungersnød i Gaza. Men det ville klæde DR at bedrive blot et minimum af kritisk journalistik, ikke mindst da det er almindeligt kendt, at FN for længst har gjort sig selv til part i konflikten.

DR’s journalist kunne f.eks. slå op, hvad der skal til, for at FN selv definerer en situation som hungersnød. Som DR tidligere har fortalt, skal der faktisk en del til, før den definition er opfyldt. DR skriver: “Den officielle definition på hungersnød er, når der hver dag dør mindst to voksne eller fire børn af sult pr. 10.000 mennesker, samtidig med at minimum 30 procent af befolkningen er akut underernærede.”

Hvis der var hungersnød i hele Gaza, ville altså 920 børn ud af enklavens samlede befolkning på 2,3 mio mennesker dø af sult hver eneste dag. Hvis der alene var hungersnød i det nordlige Gaza, hvor Israel p.t. vurderer, at der er ca. 200.000 civile, ville 80 børn dø at sult hver eneste dag i det område. Men ifølge DR’s egen notits er 33 børn døde af sult i hele Gaza over en periode på 9 måneder. Det svarer til ca. 0,1 dødsfald om dagen.

Det er meget langt fra både 80 og 920. Som det ses, udgør påstanden en overdrivelse med en faktor på mellem 800 og 9.200! Det er også interessant, at IPC, som vurderer hungersnød for FN, for nylig offentliggjorde en rapport, som demonstrerer, at tidligere forudsigelser var helt hen i vejret, og at der p.t. ikke er nogen hungersnød i Gaza. IPC skriver 25. juni 2024 om det nordlige Gaza: “Evidence on Acute Malnutrition and mortality does not indicate that Famine thresholds have been passed.”

De nævnte “FN-eksperter” er altså ude af trit med den autoritet på området, som FN selv sætter sin lid til. Læs mere i Times of Israel her. Det kræver ingen højere journalistuddannelse at lave sådan nogle Google-opslag. Det er derfor under al kritik, at DR helt ukritisk (fortsat) formidler FN’s anti-israelske løgne om hungersnød i Gaza.

I stedet for systematisk at sprede misinformation på dr.dk burde DR bidrage til at afdække, hvordan forskellige FN-organer gennem de sidste mange måneder har forsøgt at holde liv i den åbenlyse løgn om en israelsk skabt sultkatastrofe i Gaza.

Jeg har klaget til DR over artiklen på dr.dk.

Her er mere misinformation fra DR:

Fejl i artikel på dr.dk: Ingen grænser for palæstinensisk stat fastlagt i 1967, 28. maj 2024
Puk Damsgaard sammenligner Israels krig i Gaza med Syriens bombning af Aleppo, 29. marts 2024
Steffen Kretz misinformerer om nødhjælp, 13. marts 2024
Steffen Kretz misinformerer om bosættelser og tostatsløsning, 3. marts 2024
Falsk fremstilling af historiske forsøg på tostatsløsninger med Sune Haugbølle på dr.dk, 2. marts 2024
Åbenlys anti-israelsk løgn på dr.dk: Gazas befolkning udgør 80% af verdens sultne13. februar 2023
Falske, indbyrdes modstridende, tabstal fra Hamas på dr.dk, 28. januar 2024
DR støtter Hamas’ propaganda: Alle dræbte i Gaza er civile!, 23. januar 2024
DR’s propaganda: En “rabiat” jøde, og ikke Yassir Arafat, var skyld i Oslo-processens kollaps, 19. januar 2024
DR-journalist Sean Coogans løgn: Netanyahu citeres for at opfordre til drab på civile, 13. januar 2024
DR-journalist Sean Coogans promoverer Hamas’ løgn: 92% af de dræbte i Gaza er civile, 5. december 2023
DR påstår – fejlagtigt – at besættelsen af Vestbredden er ulovlig, 9 november 2023
DR påstaar, at alle dræbte i Gaza er civile, 17. oktober 2023
DR beskylder Israel for angreb på hospital – uden dokumentation, 19. oktober 2023
Usmagelig propaganda på dr.dk, 12. oktober 2023

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs over 13.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem