Den danske landsholdstræner, Kasper Hjulmand er en glad mand efter Christian Eriksen alligevel får lov til at stille op til Danmarks første VM-kvalifikationskamp mod Israel torsdag, det skriver avisen Berlingske Tidende.
Surprise! 📸
— Fodboldlandsholdene 🇩🇰 (@dbulandshold) March 22, 2021
De italienske myndighed har givet @ChrisEriksen8 lov til at rejse med Herrelandsholdet, og dermed er vores 10’er klar til vores tre kommende VM-kvalifikationskampe. Sådan!#ForDanmark pic.twitter.com/9jL0ciAE7o
Eriksen har ellers siddet i isolation efter Corona-udbrud i hans klub, Inter.
»De italienske myndigheder har givet Christian Eriksen lov til at rejse med Herrelandsholdet, og dermed er vores 10’er klar til vores tre kommende VM-kvalifikationskampe,« skriver DBU.
Det danske landshold rejste mandag til Israel. Efter kampen mod Israel, møder det danske landshold Moldova på hjemmebane og Østrig på udebane.
Skal du se kampen mellem Danmark og Israel?