Tallene viser at ingen bør tage FN’s generalforsamling alvorligt

FN er i årevis blevet kritiseret for deres forskelsbehandling af Israel. På billedet ses åbningen af FN's generalforsamling i 2015 (Illustrativt foto: FN)
I 2019 vedtog FN's generalforsamling 25 resolutioner mod syv lande.

Nordkorea, Myanmar, Syrien, Iran og USA har alle fået én resolution mod sig i FN’s generalforsamling i 2019. Rusland har fået to.

Lande som Venezuela, Libanon, Pakistan, Algeriet, Tyrkiet, Kina, Qatar, Saudi-Arabien og Irak har ikke fået nogen resolution mod sig.

Israel har fået 18 resolutioner mod sig. 18 ud af 25 resolutioner rettet mod et enkelt land er rettet mod verdens eneste jødiske land, viser en oversigt offentliggjort af Hillel Neuer, direktør for UN Watch, på Twitter den 27. december.

-Tager du fortsat FN’s generalforsamling alvorligt? – Skriv din kommentar i kommentarfeltet nedenfor.