FN-rapportens indhold har længe været en kendsgerning. Det nye er, at FN nu har dokumenteret, hvad mange allerede ved: Hamas og deres Gaza-politistyrker spreder frygt i Gazas befolkning ved at bruge brutalitet og henretterlser.
Rapporten, der er udarbejdet af FN’s højkommissær for menneskerettigheder (OHCHR), dokumenterer flere hundrede tilfælde af “udenretslig straf”.
Hamas begår henrettelser/grove overgreb i det offentlige rum, de skyder folk, torturerer folk med jernrør og cementblokke.
Alt sammen for at sprede frygt og kontrollerer befolkningen med et jerngreb.
Systematiske krigsforbrydelser
FN-kommissionen har undersøgt 249 sager, herunder 108 dødsfald fra august 2024 til januar 2026.
Rapporten konkluderer, at Hamas-terrorister og sikkerhedsstyrker stod bag mindst en fjerdedel af de forfærdelige handlinger.
Kommissionen undersøgte sager, der involverede Hamas-styrker, men talte også dem, der blev tilskrevet andre terrorgrupper.
Ifølge rapporten bruges de barbariske straffemetoder mod palæstinensiske aktivister, der vover at kritisere Hamas’ terrorregime, rivaliserende klaner, civile anklaget for tyveri, narkotika lovovertrædelser eller for at yde humanitær hjælp til sig selv. Børn er også blevet udsat for offentlig ydmygelse og overfald.
FN udtaler, at handlingerne “udgør krigsforbrydelser i form af mord” og er grove krænkelser af international lov og internationale menneskerettigheder.
Gemmer sig bag civile på hospitaler
Rapporten beskriver flere chokerende hændelser, der er blevet filmet. Blandt dem er en hændelse fra september 2025, hvor tre mænd med bind for øjnene blev skudt af maskerede Hamas-terrorister foran en stor folkemængde uden for al-Shifa-hospitalet i Gaza By. En måned senere blev otte mænd slæbt ud på en offentlig plads og skudt.
Rapporten bekræfter også, at vidner har set Hamas begå brutalitet på hospitalsområdet, herunder Nasser-hospitalet i Khan Younis.
Det understøtter, hvad Israel og Israels forsvarshær (IDF) gentagne gange har påpeget: at den iransk-støttet terrorgruppen gør kynisk brug af hospitaler, skoler og moskeer til sine terror-baser, vel vidende at det sætter civile liv på spil.
Kontrollerer Gaza med et jerngreb
Siden 2007 har Hamas kontrolleret Gaza med jerngreb. I 2005 trak Israel sig helt ud af Hamas-enklaven og Gaza kom under de palæstinensiske myndigheders (PA) kontrol. I 2006 vandt Hamas valget og i 2007 begik terrorgruppen et blodigt kup mod Fatah, der er partiet som kontrollerer PA og hermed blev vejen banet til at tage kontrollen fra PA
Siden våbenhvilen i oktober 2025 satte en midlertidig stopper for de mest intense kampe med Israel, har Hamas brugt tiden på at tage kontrollen tilbage i de områder af Gaza, som terrorgruppen havde kontrol over. Hamas-opskriften er velkendt – henrettelser, tortur, vold, ydmygelse og frygt. Præcis samme metoder som Hamas brugte mod Israel under den værste massakre mod jøder siden Holocaust.







