Trump-administrationen har bedt om at terrorgruppen Hamas får 60 dage til at lade sig afvæbne. Yossi Fuchs, der er premierminister Netanyahu’s seniorrådgiver, udtaler at Israel vil acceptere forslaget og tilføjer: – Vi respekterer anmodningen.
Det er uklart, hvornår 60-dages perioden begynder, men kan tænkes at ske når Gazas fredsråd holder første møde på torsdag.
Netanyahu sagde, at IDF vil genoptage kampene, hvis Hamas ikke lader sig afvæbne inden for den aftalte tidsramme. Premierministeren tilføjede: – Vi vil evaluere forløbet. Hvis det virker, er det fantastisk. Hvis ikke, bliver IDF nødt til at træde til og fuldføre missionen.
Ifølge amerikanske medier vil Hamas i første omgang kun opgive tungere våben som raketter og antitank missiler.
Det afvises af Netanyahu, der tilføjer at Hamas også skal opgive sine håndvåben, herunder AK47-automatgeværet. Hamas har stadig omkring 60.000 rifler tilbage. Netanyahu understregede også, at: – Hamas brugte samme våben under 7. oktober-massakren.







