Borgerforslag: Flyt den danske ambassade til Jerusalem

Jerusalem er Israels hjerte og hovedstad. Takket være Israel er byen også åben for alle religioner. (Foto: kavram, 28. august 2023, iStock Photo)
Se hvordan du kan underskrive borgerforslaget.

I borgerforslaget skriver forslagsstillerne blandt andet: 

Enhver suveræn nation, har under international lov, ret til at bestemme sin egen hovedstad. Jerusalem har siden 1950 vært Israels hovedstad. Jerusalem er sæde for Israel’s præsident, parlament og højesteret, og hjemsted for et stort antal ministerier samt sociale og kulturelle institutioner. Jerusalem er Jødedommens åndelige centrum, og også anset for hellig by af medlemmer af andre trosretninger. Underskriv borgerforslaget her.

Fra 1948 til 1967 var Jerusalem delt, og Israelske borgere fra forskellige trosretninger så vel som Jødiske borgere fra andre nationer var nægtet adgang til de hellige steder kontrolleret af Jordan.

I 1967 blev Jerusalem genforenet under seks dages krigen. Siden da, har Jerusalem vært en forenet by under Israelsk administration, og mennesker fra alle trosretninger har vært garanteret fuld adgang til de hellige steder i byen. Året 2025 marker 58 års sammenhængende Israelsk administration hvor alle trosretninger er bleven respekteret og beskyttet.

Historien viser os at dette ikke vil være tilfælde dersom Jerusalem igen bliver delt. Historien giver videre flere eksempler på at deling af byer ikke løser konflikter, men snarere fastlåser konflikter. Berlin, Nicosia på Cypern og Belfast i Nord-Irland er advarende eksempler på dette. En deling af Jerusalem vil ikke skabe fred, men eskalere vold.

Danmark opretholder ambassader i de fungerende hovedsteder i alle de lande hvor vi har diplomatiske forbindelser, undtagen for vores demokratiske ven, staten Israel. Danmark afholder officielle møder og udfører andre diplomatiske ærinder i Jerusalem i hvilket er en de facto anerkendelse af Jerusalems status som Israels hovedstad.

Videre har Danmark en godt rygte blandt det jødiske folk, og en tradition for at hjælpe. I lys af den voksende antisemitisme i verden har Danmark et derfor et særligt ansvar for at vise Israel at de ikke står alene. Det er derfor naturligt at behandle Israel ligesom vi behandler alle vores andre venner, og anerkende deres eget valg af hovedstad.

Underskriv borgerforslaget her.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs 15.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem