Natten til fredag overtog Yair Lapid fra partiet Yesh Atid posten som Israels 14. premierminister.
Lapid står til at få en meget kort tid som landets leder, da han er valgt som leder af en midlertidig regering frem til landets 5. valg i løbet 3,5 år.
Den lange valgkamp frem til valget den 1. november er skudt igang. Lapid har lovet at gøre sit bedste i løbet af sin korte tid som premierminister:
– Vi vil gøre vores bedste for at vores jødiske, demokratiske stat har det godt, er stærk og er i vækst og det arbejde er større end os alle, sagde Lapid da han fik nøglerne til premierministerkontoret fra landets afgående premierminister Naftali Bennett.
Lapid har siddet på posten som landets udenrigsminister siden Bennetts koalitionsregering tiltrådte for lidt over et år siden. Nu står Lapid til at sidde på premierministerposten i minimum fire måneder, men perioden kan blive længere. Hvis der ikke er nogle som kan danne en koalition efter det kommende valg, vil Lapid fortsætte som midlertidig premierminister. Lapids parti er det næststørste og er politisk set placeret i midten.
Afgående premierminister Bennett er trådt ud af politik og stiller derfor ikke op ved det kommende valg.
Thank you, Mr. President.
— יאיר לפיד – Yair Lapid (@yairlapid) July 1, 2022
The ties between Israel and the United States are unbreakable. They are based on deep foundations of shared values and a common vision for the future.
I look forward to welcoming you to Israel and strengthening the unique alliance between us 🇮🇱🇺🇸 https://t.co/rA2Tz4f0q7