Endnu et arabisk land indgår fred med Israel

USAs præsident Donald Trump i Det hvide hus. I baggrunden står vicepræsident Mike Pence. (Foto: Joyce N. Boghosian/Flickr)

USAs præsident Donald Trump har fredag aften bekendtgjort at Sudan vil begynde at normalisere forholdet til Israel. Sudan bliver dermed det tredje arabiske land som i løbet af kort tid indgår fred med Israel som en del af USA-mæglede aftaler, skriver avisen Times of Israel.

Under sin samtale med Israels premierminister Benjamin Netanyahu, den sudanesiske general Abdel Fattah al-Burhan og den sudanesiske premierminister Abdalla Hamdok, inviterede Trump journalister ind i det Ovale kontor hvor han annoncerede nyheden: “Staten Israel og republikken Sudan er blevet enige om at indgå fred”.

Sagen opdateres.

Du kan læse denne artikel gratis på grund af MIFFs over 13.000 medlemmer i Norge og over 1.000 medlemmer i Danmark. Men vi har brug for støtte fra mange flere nu!

Giv en gave her eller brug MobilePay 49739

Bliv medlem